W ostatnich latach wszystko co „fit” stało się modne, a informacje o zdrowym odżywianiu i właściwie zbilansowanej diecie możemy spotkać niemalże wszędzie.
W ostatnich latach wszystko co „fit” stało się modne, a informacje o zdrowym odżywianiu i właściwie zbilansowanej diecie możemy spotkać niemalże wszędzie. Dbając o zdrowie i ceniąc sobie witalność, zdrową cerę i dobre samopoczucie, nie sposób nie wykorzystywać w swojej diecie warzyw i owoców. Najlepszym, a zarazem najwygodniejszym i najsmaczniejszym sposobem na dostarczenie do organizmu cennych witamin i mikroelementów są domowe soki. Coraz więcej gospodarstw domowych wyposażonych jest w wyciskarki, dzięki którym przygotowanie soków staje się czystą przyjemnością. Na rynku znajdziemy wiele propozycji oferowanych przez różnych producentów, a wśród różnorodnych typów wyciskarek do soków znajdziemy te dwuślimakowe.
Czym są wyciskarki dwuślimakowe?
Ślimak jest to kluczowy element każdej wyciskarki i w zależności od złożoności budowy możemy wyróżnić wyciskarki jednoślimakowe oraz dwuślimakowe. Takie wyciskarki składają się z dwóch tłoków (wałków ślimakowych) umieszczonych równolegle, co niewątpliwie sprzyja dokładności pracy urządzenia. Wyciskarki te zwykle pracują na niskich obrotach, przez co temperatura pracy pozostaje utrzymana na optymalnym poziomie.
Zalety i wady wyciskarki dwuślimakowej
To co cechuje ten rodzaj wyciskarki to z pewnością wysoka efektywność i jakość przygotowywanych soków. Ze względu na swoją budowę i obecność dwóch wałków ślimakowych uzyskane efekty są nieporównywalnie lepsze w odniesieniu do innych wyciskarek. Zatem do niezaprzeczalnych zalet wyciskarki dwuślimakowej zalicza się:
+ wszechstronność – wykorzystując to urządzenie możemy przygotować soki owocowe, warzywne, ale również z powodzeniem można uzyskać sok z różnego rodzaju ziół, nasion, ziaren czy liści;
+ wydajność – dzięki precyzyjności i dużej efektywności eliminujemy powstawanie odpadów i mamy pewność, iż wydobywamy z produktów to co najlepsze w stu procentach;
+ zachowanie wszystkich cennych składników odżywczych – podczas procesu wytworzenia soku nie należy obawiać się, iż witaminy czy minerały stracą na swojej wartości, a ponadto sposób obróbki dodatnio wpływa także na ich przyswajalność;
+ cichość pracy – ponieważ wyciskarka pracuje na niskich obrotach nie generuje hałasu, co niewątpliwie zwiększa komfort korzystania z urządzenia.
To co dla niektórych stanowi korzyść, inni uznają za zbędny balast. Podobnie jest także w przypadku wyciskarki dwuślimakowej. Wśród wad tego produkty można zauważyć:
– dłuższy czas pracy;
– obecność drobnego miąższu w soku – dla osób, które oczekują klarowności napoju może to być problemem;
– relatywnie wysoką cenę.
Korzyści płynące z używania wyciskarki dwuślimakowej
Jak wiemy kluczem do wszystkiego, w dużym stopniu, jest regularność. Systematyczne spożywanie dobrej jakości soków domowych przyczynia się do znacznej poprawy naszego zdrowia. Skóra zyskuje ładny, równomierny koloryt i zdrowy wygląd, poprawia się jakość włosów oraz paznokci. Dobra przyswajalność składników odżywczych znajdujących się w sokach sprawia, iż szybko przedostają się one do krwiobiegu, co przyczynia się do lepszego funkcjonowania organizmu. Ponadto regularne spożywanie domowych soków poprawia odporność, a także procesy trawienne.