Informacje i porady o dietach

Co pić na zdrowy sen?

Kawa i czarna herbata – pijemy ich dużo. Należy jednak pamiętać, że ze względu na zawartość kofeiny i teiny działają pobudzająco. I choć w ciągu dnia jest to bardzo potrzebne, o tyle picie wieczorem automatycznie powoduje kłopoty z zaśnięciem. Dziś, to trzeba przyznać – coraz trudniej zadbać nam o wysoką jakość snu. Tymczasem wystarczy prowadzić do życia kilka prostych nawyków. Postanowiliśmy więc przedstawić kilka prostych trików ułatwiających zasypianie.

Dobrze przygotuj miejsce do spania

Przed pójściem spać porządnie wywietrz pomieszczenie w którym śpisz. Zadbaj także w wygodę w łóżku, dobry sen to bowiem taki po którym rano obudzisz się bez bóli w okolicach pleców, szyi i karku. Jeżeli więc tradycyjne poduszki nie są wystarczające warto sięgnąć po poduszki ortopedyczne do spania. Tego typu poduszki są bardzo wygodne, redukują napięcie mięśni, tym samym gwarantują szybszy i zdrowszy sen,. Najlepsza poduszka ortopedyczna to ta, która dopasowana jest do pozycji w której śpisz. Krótko mówiąc – dzięki nim rano obudzisz się wypoczęty i gotowy do działania.

Napoje, które pozwolą Ci spokojnie zasnąć

  1. Mleko migdałowe z miodem. Najpierw gotujemy mleko, czekamy aż delikatnie wystygnie, a następnie dodajemy łyżkę miodu. Taką mieszankę warto pić ok. pół godziny przed snem.
  2. Mleko owsiane z bananem. Wystarczy podgrzać napój owsiany, wylać go w blenderze, a następnie dodać jeden (najlepiej niedojrzały) banan. Napój najlepiej działa wypity godzinę przed snem.
  3. Sok z wiśni. W czym tkwi sekret? Sok z wiśni zawiera cenne właściwości, które nie tylko pozwolą Ci dobrze zasnąć, ale i uspokoić. Wystarczy ok. 10 wiśni zmiksować w blenderze, a następnie wymieszać w szklance wody. Warto dodać, że sok z wiśni zawiera antyoksydanty regulujące m.in. prace wątroby.
  4. Zielona herbata. Odpowiednio parzona może pobudzać, ale doskonale uspokajać. Warto więc wieczorem wypić jej filiżankę. Podobnie jak sok z wiśni, zielona herbata wspomaga układ trawienny.
  5. Herbata z melisy. Nie od dziś wiadomo o jej uspokajającym działaniu, tym bardziej dobrze wpływa na zdrowy, spokojny sen.
By: Anna D.