Informacje i porady o dietach

Ból kolan i aktywność fizyczna

ból kolana

Wiele osób narzeka na bolące kolana. Jednocześnie też ów ból jest powodem tego, że osoby te zaprzestają, na co dzień stosowania jakiejkolwiek aktywności fizycznej. To jeden z poważniejszych błędów, które tymczasem są popełniane. Dlaczego? Oczywiście ból kolan nie powinien powodować, że będziemy nadal intensywnie biegać, że nie zrezygnujemy z dotychczas uprawianego sportu.

Przyczyna bólu

W tym względzie na pewno bardzo ważne jest to, aby dokładnie zdiagnozować przyczynę bólu kolan. Dzięki temu możemy nie tylko wdrożyć odpowiednie leczenie, ale ponadto również dzięki temu możemy mówić o zastosowaniu odpowiedniej aktywności fizycznej. Podstawowym elementem tego, aby nie rezygnować z aktywności fizycznej mimo bólu kolan jest to, że zaprzestanie ruchu wiąże się z osłabieniem wytwarzania przez ludzki organizm mazi stawowej. To tymczasem zmniejsza ruchomość stawów oraz zmniejsza produkcję kolagenu. Tym samym możemy tutaj mówić o działaniu degenerującym.

Mimo tego, że będziemy mieli do czynienia ze znacznie większą ilością czasu przeznaczonego na odpoczynek, ból kolan nie będzie się zmniejszał, ale wprost przeciwnie. Ból kolan nie powinien wiązać się z bieganiem, z jazdą na rolkach, ale na pewno w tym względzie można pozwolić sobie na jazdę na rowerze, która zupełnie nie jest szkodliwa na bolące kolana. Przed podjęciem wysiłku warto jest rozeznać wszelkie korzyści oraz wszelkie przeciwwskazania. Mając odpowiedni bilans korzyści i strat, możemy wybrać taki sport, który będzie wiązał się tylko z pozytywnymi aspektami.

By: Aneta R.