Informacje i porady o dietach

Cukrzyca ostrzega

cukrzyca

Cukrzyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych. Tymczasem okazuje się, że z cukrzycą typu drugiego nie tylko można walczyć, ale jednocześnie też można się na nią przygotować lub jej zapobiec. Okazuje się bowiem, że istnieje coś takiego jak stan przedcukrzycowy. O ile cukrzyca typu pierwszego jest chorobą autoimmunologiczną i nie można się jej spodziewać, o tyle cukrzyca typu drugiego ostrzega o swoim nadejściu. Na te schorzenie mamy wpływ i zależy ono od naszego codziennego postępowania.

Dieta w cukrzycy

Można jej zapobiec poprzez stosowanie odpowiedniej diety oraz odpowiedniego sposobu życia. Wynika ona bowiem z nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej zgromadzonej w ludzkim organizmie. Należy zważyć na to, że zdecydowana większość osób, u których zdiagnozowano cukrzycę typu drugiego lub też stwierdzono stan przedcukrzycowy, odznaczają się nadwagą lub też otyłością. Tłuszcz gromadzi się w całym organizmie, w poszczególnych jego komórkach i tym samym owe komórki mając zapas energii, przestaje wchłaniać glukozę. Tym samym glukoza krąży w naczyniach krwionośnych i je niszczy. Wprawdzie organizm reaguje w ten sposób, że produkuje zwiększoną ilość insuliny, ale nie jest to skuteczne.

Nadwaga a cukrzyca

Tym samym nadwaga, otyłość, złe samopoczucie, brak energii to oznaka, że należy w sposób szczególny kontrolować poziom cukru we krwi. Jednocześnie też zmiana sposobu odżywiania się, zmniejszenie ilości spożywanych węglowodanów, zmniejszona ilość spożywanych niekorzystnie działających tłuszczów powinna spowodować, że choroba nie rozwinie się całkowicie.

By: Aneta R.