Informacje i porady o dietach

Co grozi naszym oczom i jak o nie dbać?

oczy

Narząd wzroku jest najważniejszym ze zmysłów. To dzięki niemu widzimy otaczający nas świat, może by zadbać o siebie i najbliższych, wykonywać pracę zawodową, czy realizować ambitniejsze plany jak dalekie podróże czy hobby. Czasem jednak wzrok zaczyna zawodzić. Zaczynamy widzieć nieostro, oczy robią się zaczerwienione, zmęczone, łzawią i są opuchnięte.

Problemów ze wzrokiem nie wolno lekceważyć. Owszem, przykre objawy to czasem tylko efekt jednorazowego, zbyt długiego patrzenia w ekran komputera czy sezonowa alergia. Zdarza się jednak, że bodźce uszkadzające narząd wzroku działają zbyt długo i często. Nie bez powodu informatycy bardzo często noszą okulary. Jak zatem dbać o tak cenny narząd, jakim jest wzrok?

Problemy oczu

Jednym z problemów oczu, z którym przychodzi się nam borykać, jest wysuszenie gałki ocznej. Objawia się to pieczeniem oka, a także uczuciem „piasku pod powiekami”. Pracując przy komputerze, w klimatyzowanym pomieszczeniu, jesteśmy mocno narażeni na tego rodzaju przypadłość. Nie musimy być jednak skazani na suche oczy. Wystarczy poświęcić im nieco uwagi, zamykać je choć na moment co jakiś czas, dając odetchnąć. Nie korzystać z klimatyzacji bez przerwy, robić małe pauzy podczas pracy, odwracając wzrok od monitora.

Wybierając pomiędzy okularami a szkłami kontaktowymi, warto zainwestować w tą pierwszą opcję. Jest ona znacznie bezpieczniejsza dla gałki ocznej, nie podrażnia jej nieustannie i nie uszkadza. Stosowanie szkieł kontaktowych jest bardziej problematyczne niż korzystanie z okularów. Zakładając soczewki, musimy dotknąć gałkę oczną, co grozi ryzykiem wprowadzenia do oka bakterii.

By: Aneta R.