Informacje i porady o dietach

Choroby skórne – podwójne obciążenie dla organizmu

choroby skórne

Choroby skórne są podwójnym obciążeniem danej osoby. Z jednej strony mowa jest o konkretnym problemie fizycznym, o zmianach, które mogą mieć również wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Z drugiej strony mamy tutaj również do czynienia z sytuacją dosyć krępującą, ze zjawiskiem nieestetycznym. Jeśli zmiany skórne pojawiają się w miejscach, które można ukryć pod ubraniem, to w tej sytuacji możemy jeszcze mówić o nieco lepszej sytuacji. Jednakże jeżeli owe zmiany skórne pojawiają się w miejscach widocznych, na twarzy, na dłoniach, to wówczas można mieć podwójny problem.

Niezbędna pomoc dermatologa

Oczywiście w sytuacji pojawienia się jakichkolwiek zmian skórnych, jakichkolwiek objawów chorobowych, podstawowym elementem staje się niewątpliwie udanie się do lekarza, do specjalisty dermatologa. Choroby skórne to nie tylko to, co jest widoczne. Tak naprawdę należy mieć świadomość tego, że mogą one dotyczyć zarówno samego naskórka, skóry właściwej jak również i przydatków. Przykładem tych ostatnich mogą być chociażby gruczoły łojowe. W niektórych sytuacjach także można mówić o objawach mających swoje korzenie w naczyniach krwionośnych czy też w układzie nerwowym.

Klasyfikacja chorób skórnych

Jeśli chodzi o choroby skórne, które również nazywane są dermatozami, to można je różnorodnie sklasyfikować. Zatem owe choroby skórne dzielą się według tego, jaka jest ich bezpośrednia przyczyna, jaka jest lokalizacja występujących zmian chorobowych, jakie mamy typy zmian chorobowych oraz w jakim wieku, w jakim okresie swojego życia jest dana osoba. Jedną z najczęściej pojawiających się chorób skórnych, a zwłaszcza dotykających twarz oraz głowę, są choroby łojotokowe. Łój skórny stanowi naturalną barierę ochronną ludzkiej skóry. Jednakże w pewnych sytuacjach mamy do czynienia ze zwiększoną, z nadmierną ilością produkowanego łoju skórnego. Dlatego też w takiej sytuacji mamy do czynienia ze zjawiskiem chorobowym i jednocześnie też ze zjawiskiem nieestetycznym. Istnieją pewne czynniki, które bezpośrednio wpływają na zwiększoną produkcję łoju skórnego. Tutaj można wskazać przede wszystkim na stres, którego w dobie współczesnej mamy zdecydowanie zbyt wiele. Poza tym również należy wskazać na nadmierną ilość produkowanych androgenów jak również na zjawisko niedoboru witamin A, C, E, PP oraz B2.

Popularny trądzik

Innym rodzajem schorzenia skórnego, którego skala jest dosyć duża, jest trądzik. Nie chodzi tutaj wyłącznie o trądzik młodzieńczy, ale o ten, który dotknąć może człowieka w każdym wieku. Należy także wskazać na łupież, czyli na chorobę głowy, która jest związana z łojotokowym zapaleniem skóry. Wiele osób kojarzy łupież ze zjawiskiem niestetycznym, a tymczasem jest to po prostu choroba skórna. Wymieniono kilka różnych chorób skórnych, z którymi możemy zetknąć się najczęściej. Tak naprawdę jednak możemy mieć do czynienia z wieloma innymi jednostkami chorobowymi, które bezpośrednio są związane z ludzką skórą i które powodują zmiany skórne o różnorodnym charakterze. Istotne jest to, aby właściwie rozpoznać taką chorobę i aby jej nie lekceważyć.

By: Aneta R.