Osteoporoza częściej zdarza się u kobiet niż mężczyzn. W Unii Europejskiej co 30 sekund dochodzi do złamania kości z powodu osteoporozy.
Spis treści:
Cicha epidemia
Jest to podstępna choroba, która przebiega bezobjawowo tzw. „cicha epidemia”. Co trzecia kobieta po menopauzie choruje na nią. Objawy pojawiają się dopiero, gdy wystąpi złamanie kości, a i wtedy mogą być przeoczone, zbagatelizowane. Często dochodzi do złamania kręgów, część ich przebiega skrycie, powoli doprowadzając do obniżenia wzrostu, garbienia się, zaczynają się problemy z poruszaniem oraz z pogorszeniem nastroju – również depresji. Chory staje się niesprawny i uzależniony od pomocy innych ludzi. Powikłania są jednym z najczęstszych przyczyn zgonów w krajach rozwiniętych.
Profilaktyka osteoporozy
O osteoporozie należy myśleć zanim dojdzie do złamania kości. Już od wczesnych lat młodzieńczych należy włączyć profilaktykę, aby osiągnąć jak najwyższą szczytową gęstość kości. Ważna jest aktywność fizyczna (pływanie, chodzenie). Palenie tytoniu i picie alkoholu wpływa niekorzystnie i przyspiesza rozwój choroby. Aby zapobiec należy włączyć do codziennej diety odpowiednie ilości wapnia, białka i witaminy D.
Sama dieta jednak nie wystarcza wówczas trzeba zastosować odpowiednie preparaty zalecone przez lekarza.
Całkowite wyleczenie osteoporozy jest niemożliwe, jest ona wynikiem starzenia się organizmu.