Informacje i porady o dietach

Zioła wspomagające oddychanie

układ oddechowy

Problemy z oddychaniem mogą współcześnie spowodować panikę. Jednoznacznie może nam się kojarzyć, że mając owe problemy, zostaliśmy zakażeni koronawirusem. Jednakże oczywiście możliwych przyczyn problemów z układem oddechowym może być znacznie więcej. Mówiąc o układzie oddechowym oraz o jego prawidłowym funkcjonowaniu, warto jest w szczególności zwrócić uwagę na taki aspekt, jakim jest nie tylko leczenie różnych schorzeń, ale również na działania profilaktyczne poprawiające komfort oddychania.

Właściwe funkcjonowanie układu oddechowego

W tym miejscu w sposób szczególny chcemy wskazać na niektóre zioła, które mogą właśnie wykazywać właściwości wspomagające funkcjonowanie układu oddechowego. Tych ziół jest co najmniej kilka, ale zasadniczo każde z nich jest powszechnie dostępne dla każdego. Dzięki stosowaniu ziół będziemy mogli mówić o większym komforcie oddychania, będziemy mogli mówić o zniesieniu napięcia mięśni oddechowych czy też również o ziołach działających w sposób wykrztuśny. Które z ziół i produktów ziołowych zatem mogą nam pomóc w poprawie funkcjonowania naszego układu oddechowego? Na pewno w tym względzie warto jest sięgnąć chociażby po miętę pieprzową jak również po olejek z mięty pieprzowej. Głównym elementem, dla którego warto sięgać po ową miętę, jest mentol, który zawarty jest w owej roślinie.

Mentol udrażnia nos

Ów mentol sprawia, że proces oddychania przebiega znacznie łatwiej, że człowiekowi znacznie łatwiej się oddycha, a to wszystko dzięki temu, iż mentol powoduje rozluźnienie mięśni gładkich odpowiedzialnych za sprawny proces oddychania. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w kontekście usprawnienia procesów oddychania, warto sięgnąć  po oregano. To zioło ma swoje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale jednocześnie też zawarte w oregano kwas rozmarynowy i karwakrol powodują, że zmniejsza sie uwalnianie histaminy oraz następuje zmniejszenie przekrwienia, a tym samym jeśli olejek z oregano użyjemy do wykonania inhalacji, to będziemy mogli mówić o znacznie większym komforcie oddychania na co dzień.

Zalety eukaliptusa

Bardzo popularną rośliną w kontekście układu oddechowego jest także eukaliptus. Jest to roślina, która pomaga zarówno w obliczu kaszlu jak również wówczas, gdy mamy do czynienia z zatkanym nosem. To oczywiście tylko wybrane spośród wielu różnych ziół mających pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu oddechowego człowieka. Poza wymienionymi można również wskazać na babkę lancetowatą, na lobelię, na miodunkę czy też na oman. Warto jest bezwzględnie po nie sięgać w momentach, w których mamy bezpośrednio do czynienia z jakąś infekcją, ale jednocześnie też warto owe zioła zastosować w sposób profilaktyczny. Oczywiście zioła wspomagające oddychanie nie są produktem, który zastąpi nam leki. Jeśli zatem mamy do czynienia z jakąś poważniejszą infekcją górnych lub dolnych dróg oddechowych, to na pewno czymś koniecznym jest sięgnięcie po leki zapisane nam przez lekarza. Sięganie po zioła w takiej sytuacji może okazać się pomocne, ale na pewno również bardzo ważne jest to, aby ów fakt skonsultować z naszym lekarzem.

By: Aneta R.