Informacje i porady o dietach

Czynniki ryzyka a nadciśnienie tętnicze

nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z tych chorób, które towarzyszą współczesnemu człowiekowi i jest on na to zjawisko narażony w bardzo dużym stopniu. Oczywiście każdy chce cieszyć się dobrym stanem zdrowia oraz dobrym samopoczuciem jak najdłużej, aczkolwiek rzeczywistość pokazuje, że w praktyce mamy do czynienia z bardzo dużą ilością osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze. Nie jest to jednak nic dziwnego, ponieważ współczesny człowiek tak naprawdę w większości przypadków sam sobie funduje ową sytuację, w której musi szczególnie zadbać o poziom ciśnienia tętniczego, o jego obniżenie.

Czego należy się obawiać?

W tym miejscu chcemy w sposób szczególny przyjrzeć się wszystkim lub przynajmniej większości czynników odpowiedzialnych za podwyższony poziom ciśnienia tętniczego. Zatem jakie elementy zaliczymy do tych najbardziej groźnych, do tych najbardziej obciążających człowieka i zwiększających ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego oraz innych chorób związanych z układem krążenia? Ogólnie możemy mówić o nieodpowiednim trybie życia. Za tym pojęciem w głównej mierze kryć się będzie niewłaściwe odżywianie, brak aktywności fizycznej, brak snu, czasu na odpoczynek, stres, itp. To jednak nie jest jedyny czynnik, który ma znaczenie w kontekście wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Na pewno bowiem musimy tutaj wskazać na palenie papierosów, na pewno także musimy tutaj wskazywać na otyłość oraz nadwagę.

Dieta i aktywność fizyczna

Te elementy, te czynniki bezpośrednio wynikają oczywiście z braku aktywności fizycznej oraz z nieprawidłowego odżywiania się człowieka, ale też należy je wyszczególnić jako odrębne czynniki powodujące zwiększenie poziomu ciśnienia krwi człowieka. Mówiąc o stosowanej diecie, w sposób szczególny należy tutaj wskazać na takie elementy jak chociażby spożywanie dużej ilości alkoholu jak również na bardzo duże spożywanie soli.

Potrawy a nadciśnienie

Zwyczaj dosalania, solenia potraw jest niestety bardzo zgubny. Zapotrzebowanie ludzkiego organizmu na sól jest tak naprawdę bardzo niewielkie w stosunku do tego, ile soli tak naprawdę spożywa wielu ludzi. Właściwa ilość soli, która może być przez człowieka spożywana każdego dnia to około 3,8 grama, co ma przełożenie na około pół łyżeczki. Mówiąc o czynnikach przyczyniających się do podwyższenia poziomu ciśnienia krwi, nie można nie wspomnieć także o genetyce. Mimo pewnych starań, część osób będzie bowiem miała genetyczne skłonności do tego, aby u nich wystąpiło nadciśnienie tętnicze. Te osoby jak najbardziej oczywiście, a nawet w większym jeszcze stopniu powinny zadbać o to, aby prowadzić zdrowy tryb życia codziennego, aby zdrowo się odżywiać i aktywnie spędzać czas. Nadciśnienie tętnicze jest obecnie jedną z tych chorób, jednym z tych schorzeń, które znajduje się w czołówce zachorowań. Co więcej, w większości przypadków nadciśnienia tętniczego można by uniknąć, ale czymś koniecznym by było prowadzenie zdrowego trybu życia na co dzień, co oczywiście nie jest takie proste do zrealizowania. Jednakże nadciśnienie tętnicze to pierwszy powód do wystąpienia innych groźnych schorzeń.

By: Aneta R.