Informacje i porady o dietach

Zdrowie na talerzu

dieta

To, co jemy, ma bardzo duże znaczenie dla naszego zdrowia, dla naszego ogólnego zdrowia. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo nasze jedzenie ma wpływ na nasze samopoczucie oraz poszczególne funkcje naszego organizmu. Znaczenie ma nie tylko to, co jemy, ale także w jaki sposób spożywamy posiłki, o jakich porach je spożywamy i w jakich ilościach.

Nasza dieta powinna przede wszystkim być urozmaicona, powinna być zbilansowana. Tak naprawdę niewłaściwe odżywianie wynika w głównej mierze z tego, że nie mamy odpowiedniej wiedzy na temat owego odżywiania, nie mamy także odpowiedniej mentalności. Dopiero w sytuacji, gdy nasze zdrowie nie domaga, sięgamy po różnego rodzaju poradniki, sięgamy po różnego rodzaju źródła wiedzy na temat zdrowego sposobu odżywiania. Tymczasem o naszą dietę powinniśmy zadbać w momencie, gdy jesteśmy w pełni zdrowi, gdy jesteśmy pełni energii, gdy po prostu wszystko jest w jak najlepszym porządku.

Umiarkowana dieta

Zdrowa dieta to dieta umiarkowana. Można sobie pozwolić na odrobinę „niezdrowych” produktów, ale w przeważającej części powinniśmy spożywać produkty pozytywnie wpływające na nasze zdrowie. Mowa jest o obecności warzyw oraz owoców, które dostarczają nam witamin i minerałów. Mowa jest także o zdrowych tłuszczach, o odpowiedniej ilości białka zawartego w codziennie spożywanych posiłkach. Nie ulega wątpliwości, że nasza dieta jest jednym z kluczowych elementów decydujących o naszym zdrowiu, o naszej kondycji, o naszym codziennym samopoczuciu. Wiedza na ten temat to podstawa, a jej wdrożenie to drugi ważny krok.

By: Aneta R.