Informacje i porady o dietach

Sztuka odżywiania, czyli czego jeść mniej, a czego więcej

Sztuka odżywiania, czyli czego jeść mniej, a czego więcej

Mimo, że często nie zdajemy sobie jedzenie to nie tylko spożywanie pokarmów aby najeść się do syta, ale o to aby nasza dieta, każdego dnia była po prostu zdrowa. Na pewno więc nie warto jeść posiłków przygotowanych w pośpiechu, zbyt dużej ilości słodyczy, czy też jeść produkty typu fast – food. Jedzenie jakie spożywamy musi być zdrowe i przynosić korzyści dla naszego organizmu. Dzięki zdrowemu żywieniu nasycimy nasze ciało energią, a także wieloma różnorodnymi składnikami odżywczymi. Stosując dobrą dietę spowodujemy, ze nasz organizm dostanie po prostu to czego potrzebuje. Świadome żywienie jest bardzo istotnym elementem w naszym życiu co sprawia, że o dietę z całą pewnością należy zadbać, a jeśli nie wiemy, w jaki sposób tego dokonać możemy udać się po poradę do lekarza dietetyka.

Jak właściwie się odżywiać?

Z całą pewnością zdrowe odżywianie i adekwatnie dobrana dieta zależy od wielu różnorodnych potrzeb naszego organizmu. Wybierając więc dietę musimy wziąć pod uwagę to jakie mamy potrzeby. Określić musimy nasze warunki genetyczne, a także pod uwagę wziąć grupę krwi. Pamiętajmy o tym, ze jedzenie ma nam służyć pozytywnie, a nie szkodzić!

Współcześnie istnieje wiele różnorodnych metod żywienia, jednym z nich jest żywność naturalna, która to ma pochodzenie ekologiczne. Jeśli sięgamy po takie produkty mamy pewność, że są one dobrej jakości i nie zawierają sztucznych substancji. Dodatkowo pamiętać należy, że nasza dieta musi być także zróżnicowana oraz zrównoważona, tak pod względem ilościowym.

Negatywna żywność

Obecnie istnieje pogląd, że na rynku możemy kupić produkty żywnościowe, które to wcale nie wpływają pozytywnie na nasz organizm, a wręcz przeciwnie szkodzą mu. Najczęściej mowa tutaj o daniach gotowych, a także fast-food do jakich należą hot-dog, hamburger, czy też kebab. Niezdrowa żywność to także gotowe sosy, konserwy, tanie wędliny, ponieważ produkty te zawierają w swoim składzie bardzo dużo konserwantów, barwników, ale także cukru, soli oraz szkodliwego tłuszczu. Jest to tak zwana żywność wysokoprzetworzona, do której sięgajmy w ostateczności a wręcz starajmy się jej unikać.

Co należy ograniczyć?

Jeśli chcemy odżywiać się zdrowo, cieszyć się doskonałym samopoczuciem zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym, zwróćmy uwagę na to co jemy i jakich produktów należy unikać. Do negatywnych produktów żywieniowych należą bowiem przede wszystkim:

  • - Cukier
  • - Tłuszcz pochodzenia zwierzęcego
  • - Konserwy
  • - Tanie mięso
  • - Parówki
  • - Fast –foody
  • - Gotowe zupy
  • - Gotowe sosy

Zastanówmy się z kolei co jeść aby cieszyć się doskonałym zdrowiem oraz świetnym samopoczuciem. Na pewno polecane są produkty bogate w witaminy oraz składniki mineralne. Produkty te to przede wszystkim owoce i warzywa, a także mleko i sery kozie. Dodatkowo w zdrowej diecie należy pić także sporo mleka krowiego, ponieważ stanowi ono główne źródło wapnia, a tym samym wzmacnia nasze kości. W bilansowaniu diety mogą pomóc odżywki i suplementy. Zdrowa dieta to także ciemne pieczywo, soja, rośliny strączkowe. Warto także sięgnąć po oleje roślinne oraz jogurty.

By: NaDiecie