Informacje i porady o dietach

Zaczynam trening na siłowni. Jakie brać odżywki?

Zaczynam trening na siłowni. Jakie brać odżywki?

Nareszcie nadszedł ten czas – plany zapisania się na siłownię zostały zrealizowane. Trening rozpisany, ćwiczenia dobrane, dieta jako tako się zgadza, więc są dobre podstawy do osiągania wyników. A co z suplementacją? Jakie odżywki i suplementy warto rozważyć, gdy zaczyna się przygodę z siłownią? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

Białko zawsze się przyda

Niezależnie od tego, czy trening jest zorientowany na budowę masy mięśniowej, czy rozwój siły, Twój organizm wykazuje podwyższone zapotrzebowanie na białko. Właśnie ten makroskładnik w największym stopniu odpowiada bowiem za budowę nowych, większych i silniejszych włókien mięśniowych. Przyjmuje się, że dzienna porcja odpowiadająca ok. 2 g protein na 1 kg ciała to minimum w przypadku osób ćwiczących na siłowni.

W praktyce wcale nie tak łatwo dostarczyć np. 150 g albo i więcej białka wyłącznie z pożywienia. W sytuacji, gdy w ciągu dnia nie uda się zjeść odpowiedniej ilości protein, można wspomóc się odżywką. Odżywki białkowe zawierają wysokiej jakości, dobrze wchłanialne proteiny i wyróżniają się świetną biodostępnością, skutecznie wspomagając budowę masy mięśniowej. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że można je przygotować dosłownie w minutę, mieszając z wodą lub mlekiem. To świetne rozwiązanie dla osób zapracowanych, które nie mają czasu na zjedzenie kilku posiłków w ciągu dnia.

Kreatyna tak, ale nie od razu

Kreatynę jak najbardziej warto polecić początkującym adeptom sportów siłowych, ale niekoniecznie już od razu w pierwszych dniach treningu. Lepiej poczekać z tym kilka miesięcy, aby wdrożyć się w rygor treningowy, wypracować dobrą technikę ćwiczeń i zdobyć doświadczenie, dzięki czemu korzyści z kreatyny będą optymalne. A że są one dobre, dowodzą liczne badania, w trakcie których gruntownie przeanalizowano jej działanie, bez najmniejszych wątpliwości potwierdzając jej pozytywny wpływ na budowę masy, siły i wytrzymałości mięśni.

Witamina D niezbędna w treningu i nie tylko

Mimo że organizm posiada zdolność do produkcji witaminy D we własnym zakresie, wymaga to długiego nasłonecznienia, co w Polsce jest możliwe tylko latem. Nie zaleca się jednak zbyt długich ekspozycje na promienie słoneczne, dlatego nie ma innego zdrowego sposobu na zaspokojenie zapotrzebowania organizmu na witaminę D niż suplementy. Warto po nie sięgać ze względu ogólny stan zdrowia, który poprawia witamina D, ale wpływa ona również na budowę masy i siły mięśni.

Omega-3 dla niejedzących ryb

Ryby rzadko goszczą na Twoim talerzu? Jeśli nie spożywasz ich minimum raz w tygodniu, zapotrzebowanie Twojego organizmu na kwasy tłuszczowe omega-3, które mają wpływ na różne jego funkcje, nie jest zaspokojone. Tymczasem kwasy te odpowiadają za regulację procesów anabolicznych, a także sprzyjają lepszej regeneracji potreningowej. Zdecydowanie warto po nie sięgać na początku przygody z siłownią, jeżeli nie spożywasz ryb co najmniej raz w tygodniu.

By: NaDiecie