Informacje i porady o dietach

Rodzaje poduszek dla niemowlaków

poduszki dla niemowląt

Niemowlak w pierwszym okresie po urodzeniu jest bardzo kruchy. Wymaga więc szczególnej opieki. Należy zadbać o jego bezpieczeństwo pod każdym względem i w każdym miejscu. Dlatego też warto jest zaopatrzyć się w dobrej jakości poduszki ortopedyczne. Nie chodzi o jakiekolwiek poduszki ortopedyczne, ale te przeznaczone właśnie dla niemowlaków. Na rynku jest wiele ich rodzajów. Możemy w tym miejscu wyróżnić:

  • poduszki dla niemowlaków do spania – chroniące przed zjawiskiem plagiocefalii,
  • poduszki dla niemowlaków na biodra – tak zwane frejki.

Główka dziecka po urodzeniu jest jeszcze miękka. Długotrwałe leżenie w jednej pozycji może stać się powodem powstania odkształceń. Dlatego też anatomiczny kształt specjalnej poduszki ortopedycznej zapobiega temu zjawisku. Poduszka powinna być dobierana w zależności od obwodu główki dziecka. To jednakże nie wszystkie poduszki ortopedyczne dla niemowlaków. Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na STRONĘ.

Poduszki na bioderka

Zwichnięcia stawów biodrowych u niemowlaków nie są czymś odosobnionym. Zapobiegać temu zjawisku można na wiele różnych sposobów. Tym najlepszym jest zastosowanie specjalistycznej poduszki ortopedycznej, zwanej frejką. Czym ona jest? Jest to swoista orteza biodrowa. Dzięki niej dziecko utrzymuje nóżki w zgięciu w biodrach. Jest to zachowanie postawy korekcyjnej. Jednocześnie też zachowana jest pełna swoboda ruchów dolnych kończyn. Budowa poduszki sprowadza się do zastosowania miękkiego filcu, który dodatkowo pokryty jest folią. Szelki poduszki są stabilizowane na tułowiu. Ważne jest to, że pokrowiec poduszki jest zdejmowany i można go prać. Tego rodzaju poduszka ortopedyczna jest stosowana w leczeniu:

  • choroby wrodzonej dysplazji u noworodków,
  • bioder, które są zagrożone dysplazją rozwojową. Ma to miejsce, gdy mamy do czynienia między innymi z mózgowym porażeniem dziecięcym,
  • poduszka doskonale nadaje się przy rehabilitacji,
  • stosuje się przy doleczaniu czynnościowym dysplazji wrodzonej,

Poduszkę taką dobiera się w zależności od rozstawu kolan niemowlaka. Można ją zakupić w bardzo wielu różnych rozmiarach. Na pewno bardzo ważne jest to, aby taką poduszkę nie kupować w zwykłych sklepach. Nie należy także kupować sugerując się tylko ceną. Materiał, z którego jest wykonana, powinien być bezpieczny, powinien być atestowany. To powoduje, że taką poduszkę ortopedyczną powinno się kupować tylko i wyłącznie w profesjonalnych sklepach ortopedycznych. Tam mamy do czynienia z profesjonalnym personelem, który może nam fachowo doradzić. W ten sposób kupimy to, co będzie najlepszym produktem.

By: Aneta R.