Informacje i porady o dietach

Niedobór snu i jego konsekwencje

niedobory snu

Jakie czynniki zakłócają nasz sen? Co sprawia, że borykamy się z zaburzeniami snu, nie możemy zasnąć a także budzimy się często w nocy? Według lekarzy i specjalistów nasz sen staje się coraz krótszy, zbyt mało czasu mu poświęcamy, a co więcej borykamy się coraz bardziej z problemami zaburzeń snu.

Jak długo powinniśmy spać?

Oczywiście panuje przekonanie, że im jesteśmy starsi tym mniejszą ilość snu potrzebujemy. Nie jest to prawdą, ponieważ względnie ilość snu pozostaje taka sama. Okazuje się jednak, że w ostatnich latach śpimy coraz mniej. Niegdyś średnia snu wynosiła 9 godzin, zaś obecnie śpimy nie dłużej niż 6 – 7 godzin. Dodatkowo czas snu zależy w dużym stopniu od naszej sytuacji materialnej, ponieważ okazuje się, że osoby z niskimi dochodami śpią krócej niż osoby z wyższymi dochodami.

Z badań przeprowadzonych przez WHO wynika że aż 30 % osób na całym świecie cierpi na zaburzenia snu. Chroniczna bezsenność z kolei dotyka 9 % osób. Problemy te mogą pojawić się w związku z:

  • Chorobą psychiczną
  • Lękiem
  • Depresją
  • Uzależnieniem
  • Chorobami somatycznymi

Niedobory snu w organizmie

Sen jest podstawą naszego życia, ponieważ w czasie jego trwania mózg jest aktywny, dlatego umożliwia nam wypoczynek i naukę. Sen potrzebny jest aby cieszyć się dobrym samopoczuciem. Patologiczny sen sprawia, że dochodzi do przerw w trakcie jego trwania. Konsekwencją tego stanu rzeczy jest fakt, że z trudem zasypiamy i często budzimy się w nocy. Oczywiście do takiego stanu rzeczy mogą doprowadzić również stresowy środowiskowe, hałas, światło. Duże znaczenie ma również adekwatnie dobrana poduszka, o czym można przeczytać w poradniku.

Jakie są skutki niedoboru snu?

Głównymi objawami niedoboru snu są oczywiście poczucie zmęczenia, zmiana nastroju, senność, brak koncentracji, a także niechęć do nauki, pracy i wykonywania codziennych obowiązków. Dodatkowo może pojawić się nadciśnienie i osłabienie funkcjonowania poznawczego. Gorzej możemy wykonywać zadania, osłabiona zostanie uwaga i motywacja a także zdolności intelektualne.

Zaburzenia snu i ich konsekwencje

Zaburzenia snu bardzo często związane są ściśle z innymi schorzeniami. Warto wymienić tutaj zespół niespokojnych nóg, bezdech senny, a także hipersomnię. Bezsenność to kłopot z zaśnięciem i częste przebudzanie się w nocy, które trwa co najmniej trzy tygodnie. Bardzo często pojawia się przy zespole niespokojnych nóg, albowiem doznajemy nieprzyjemnego uczucia, wiercimy się, masujemy nogi, co nie przynosi nam ulgi. Podobnie rzecz ma się z bezdechem sennym, w czasie którego w chwili snu następuje przerwa w oddychaniu, przez co często się budzimy.

By: Aneta R.