Informacje i porady o dietach

Leczenie płaskostopia

płaskostopie

Płaskostopie nie jest jednostką chorobową. Jednakże nie można go bagatelizować. W większości przypadków nie powoduje ono dolegliwości bólowych czy też trudności w poruszaniu się. Niemniej jednak nieleczone płaskostopie może prowadzić do wystąpienia owych trudności i bólów. Współczesna medycyna zna coraz więcej nowoczesnych sposobów, aby leczyć to zjawisko chorobowe. Może ono być wynikiem złych nawyków, ale jednocześnie też może to być zjawisko wrodzone.

Właściwa diagnoza

Leczenie płaskostopia powinno zacząć się od właściwej diagnozy. Przede wszystkim im wcześniej zostanie podjęte owo leczenie, tym szybciej można całkowicie wyzdrowieć. Na chwilę obecną jeśli mówimy o prawidłowej diagnostyce owego schorzenia, to należy wskazać na użycie takiego sprzętu, jakim jest podoskop oraz platforma pedobarograficzna. Pierwsze z owych urządzeń pozwala na wykonanie zdjęcia stóp od strony podeszwy. To z kolei jest bardzo istotne w prawidłowym ocenieniu sytuacji. Platforma pedobarograficzna jest urządzeniem, które dokładnie jest w stanie określić rozkład obciążeń na stopie człowieka w trakcie chodzenia lub też w trakcie biegania. Kolejnym z elementów działania przy płaskostopiu powodującym dolegliwości bólowe, czyli przy metatarsalgii jest stosowanie specjalnych wkładek oraz pelot. Dzięki zwiększeniu powierzchni obciążenia stopy. Dzięki takiemu działaniu można zniwelować obciążenia na kości śródstopia jak również unieść łuk poprzeczny.

Ćwiczenia rehabilitacyjne

Jednocześnie też w leczeniu płaskostopia stosowane są różne ćwiczenia rehabilitacyjne jak również można stosować różne ortezy. W tym względzie bardzo wiele zależy jednak od decyzji konkretnego lekarza ortopedy. Płaskostopie jest bardzo często problemem bagatelizowanym w wieku dziecięcym. To bardzo duży błąd, ponieważ w tym wieku możemy mieć do czynienia z brakiem odczuwalnych dolegliwości. Tymczasem mogą one pojawić się dopiero w późniejszym wieku, gdy leczenie płaskostopia zajmie nie tylko więcej czasu, ale ponadto mogą wystąpić dolegliwości bólowe. Im szybciej będziemy leczyć, tym szybciej pozbędziemy się problemu.

By: Aneta R.