Informacje i porady o dietach

Jak się rozciągnąć po treningu w domu?

mata do ćwiczeń

Każdy trening powinien mieć swój konkretny cel. Oczywiście powinien być on realny w realizacji. Jednocześnie też każdy trening powinien zawierać w sobie taki element, jakim jest właściwa rozgrzewka. Słowo właściwa jest tutaj bardzo ważne, jest ono kluczowe. Rozgrzewka to element, dzięki któremu będziemy mogli zmniejszyć ryzyko odniesienia bolesnej kontuzji. Ponadto dzięki niej możemy uzyskać znacznie lepsze rezultaty naszych starań. Poza tym ów trening będzie dla nas bardziej przyjemny.

Trening we własnym domu

Trenując na siłowni czy też biorąc udział w zajęciach grupowych, kwestię rozgrzewki mamy załatwioną. Trenując we własnym domu, musimy o tenże aspekt zadbać. Warto jest zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, jakim są maty do ćwiczeń. Mowa mianowicie o dobrej macie do ćwiczeń. Powinna być ona wygodna, wytrzymała i powinna również mieć odpowiednią wielkość. Taką właśnie matę możemy znaleźć w ofercie firmy Sissel. Wysoka jakość, niewysoka cena i cechy, o których wspomnieliśmy nieco wyżej. Tym samym jest to produkt, który powinien znaleźć się w naszym posiadaniu. Bardzo dobrze sprawdza się ona przy rozgrzewce, przy rozciąganiu. Bardzo dobrze sprawdza się także podczas każdego rodzaju treningu we własnym domu.

Ważne jest rozciąganie

Kluczowym elementem w każdej rozgrzewce jest rozciąganie. Mięśnie powinny być odpowiednio rozciągnięte, aby w fazie właściwych ćwiczeń nie dochodziło w nich do różnych przeciążeń, napięć. Te mogą bowiem powodować naciągnięcia, a nawet naderwania mięśni. Mówiąc o dobrych ćwiczeniach rozciągających, będziemy wskazywać na:

  • plecy oraz kark,
  • klatka piersiowa,
  • uda,
  • przedramiona,
  • łydki.

W tych miejscach powinno się dokonywać rozciągania mięśni. W odniesieniu do mięśni pleców oraz karku, wskażemy na takie ćwiczenia jak słonik, skośne skłony w siadzie rozkrocznym oraz rozciąganie obręczy barkowej. Przy rozciąganiu mięśni klatki piersiowej postawmy na rozciąganie z podparciem oraz rozciąganie na brzuchu. Dalej mamy uda. Tutaj wskażemy na skłony w przód, przyciąganie nogi, kucanie w rozkroku, wykrok do przodu i żabkę. Przedramiona ćwiczymy po prostu je rozciągając podobnie jak łydki.

Mówiąc o właściwym rozciąganiu w domu, musimy wskazać na konieczność posiłkowania się odpowiednimi filmikami. Chodzi mianowicie o to, aby każde ćwiczenie również w fazie rozgrzewki, było wykonane w sposób prawidłowy. W przeciwnym razie nie uzyskamy takiego rezultatu, jakiego oczekujemy. Ponadto możemy mieć do czynienia z niewłaściwą rozgrzewką, a co za tym idzie, możemy zwiększyć ryzyko kontuzji. Powyżej wskazaliśmy na maty Sissel. Ich zaletą jest nie tylko wytrzymałość. Tu trzeba wskazać na to, że są one stabilne. Nie przesuwając się po podłożu, zapewniają odpowiedni trening i możliwość wykonania każdego ćwiczenia tak jak powinno być wykonane.

Rozciąganie to bardzo ważny element zarówno przed treningiem jak i po jego zakończeniu. Pomijając ten element, nie będziemy mogli mówić ani o skutecznym, ani też o bezpiecznym treningu. To musi być bezwzględnie obecne w treningu.

By: Aneta R.