Informacje i porady o dietach

Ganier odżywka sportowa

trening

Odżywki sportowe to bogaty wybór bardzo różnych produktów, spośród których każdy z nas może wybrać dla siebie tę, która będzie spełniać jego indywidualne oczekiwania, która będzie go wydatnie wspomagać w uzyskiwaniu określonego celu treningowego. W tym miejscu w sposób szczególny chcemy wskazać na odżywki typu gainer. Czym one są i jakie mają one działanie na nasz organizm, w jaki sposób wspomagają osoby trenujące?

Odżywka typu ganier

Faktycznie trzeba powiedzieć, że gainery to bardzo szczególne odżywki sportowe, które przede wszystkim wyróżniają się swoim składem. Aż 80% zawartości tejże odżywki stanowią węglowodany. Można więc powiedzieć, że stosując gainery możemy powiedzieć, że dostajemy wystarczający zastrzyk węglowodanów. Jednakże to nie wszystko, co znajdziemy w gainerach. Oprócz owych węglowodanów mamy tutaj do czynienia z 10 do 20% białka. Na pewno jest to także bardzo ważny aspekt, dla którego stosujemy gainery. W głównej mierze musimy w tym miejscu wskazać na osoby trenujące siłowo, gdyż dzięki działaniu gainerów mamy do czynienia z bardzo dobrym zastrzykiem energii.

Ganier a potrzeby organizmu

Z drugiej strony musimy jednak wyraźnie zaznaczyć to, że gainery nie powodują zaspokojenia naszego dziennego zapotrzebowania na aminokwasy, a więc oprócz gainerów należy zadbać właśnie o owe aminokwasy, o ich właściwą ilość. Mowa o innych odżywkach, ale przede wszystkim mowa o dobrej diecie zawierającej pełnowartościowe białko, zawierające aminokwasy egzogenne. Jedną z cech gainerów, o której również musimy w tym miejscu wspomnieć, a która nie może być odbierana jako pozytywna, jest zawartość węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym. To wszystko sprawia, że gainer to odżywka bardzo szczególna i tym samym również można powiedzieć, że jest to odżywka przydatna do stosowania w bardzo szczególnych, w ściśle określonych sytuacjach. Warto o tym pamiętać, ponieważ o gainerach na pewno nie możemy powiedzieć w żaden sposób, że stanowią one jakieś uniwersalne odżywki dla sportowców, nie nadają się dla każdego sportowca.

By: Bartek M.