Informacje i porady o dietach

Efektywne maty do fitness

fitness mata

Maty, to niezastąpiony element wielu ćwiczeń, niezależnie, gdzie je wykonujemy – w domu, czy na sali treningowej. Jednak na rynku jest dostępnych tyle rodzajów mat, że wielu może się pogubić. Zwłaszcza, że maty należy dobierać przede wszystkim pod rodzaj wykonywanych ćwiczeń. Dlatego tak jak dobór treningów, jest ważny dla bezpieczeństwa naszego ciała, tak i mata jest bardzo istotna. Wśród najbardziej uniwersalnych mat szczególnie wyróżnia się maty do fitness. Dlatego też postanowiliśmy nie tylko przybliżyć Wam nieco bardziej sam ich rodzaj, ale i materiały z których najczęściej wykonywane są maty do ćwiczeń.

Efektywne i… efektowne?

Zatrzymajmy się jednak najpierw na pierwszym czynniku. Maty do fitness charakteryzuje bowiem przede wszystkim łatwość w utrzymaniu. Są cienkie, lekkie (głównie za sprawą Neoprenu, czyli syntetycznej pianki z której są wykonane) zatem w prostu sposób można zwinąć i nie tylko przechować, ale i przewieźć na sale treningową. Kolejna, ważna cecha, to ich uniwersalność, która pozwala na ich użycie nie tylko w przypadku typowych treningów fitness, ale i Pilatess, czy aerobiku. To co jednak charakteryzuje tego typu maty, to ich bezpieczeństwo. Są antypoślizgowe, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko kontuzji.

A co z efektownością? Maty dostępne są też w różnych kolorach, gdzie najczęściej są to pastele takie jak: róż, czerwień, czy błękit. Nasz wybór to mata do fitness https://www.sissel.com.pl/sissel-gym-mat-180-x-60-x-1-5-cm-w-pudelku.html.

Materiały mat

To kolejny ważny czynnik. Przez lata wśród najbardziej uznawanych materiałów był materiał PVC, który znany był z tego, że był łatwy w utrzymaniu. W jego miejsce zaczyna ,,wchodzić” jednak materiał TPE, który cieszy się nie tylko trwałością, ale i składnikami sprzyjającymi środowisku. Maty te są antypoślizgowe, a jako ciekawostkę warto dodać, że można je poddać do recyklingu. Kolejnym uznawanym materiałem jest kauczuk, który odporny jest na zniszczenia. Nieco trudniejsze jest jednak jego czyszczenie, które może się odbyć wyłącznie ręcznie, za pomocą sprayu, lub octu jabłkowego rozpuszczonego w wodzie.

By: NaDiecie