Informacje i porady o dietach

Dlaczego nie możemy spać?

Okazuje się, że bardzo wiele czynników wpływa na to, w jaki sposób śpimy. Obecność w sypialni komputera, telewizora czy też telefonu komórkowego również negatywnie wpływa na nasz sen, a wręcz może spowodować problemy z nim. Z kolei, jeżeli konsekwentnie się nie wysypiamy może stanowić to problem dla naszego zdrowia. Niedosypianie stanowi duży problem zarówno dla naszego samopoczucia, ciała, jak i umysłu. Jak spać, aby sen pozytywnie wpływał na nasz organizm? Porady znajdziesz również TUTAJ.

Jak brak snu oddziałuje na nasz organizm?

Brak snu może powodować bardzo wiele negatywnych skutków dla naszego zdrowia. Najczęściej są to:

  • Przeziębienia

Jeżeli mało śpisz, Twój organizm jest osłabiony a to skutkuje ciągle nawracającymi przeziębieniami. Udowodniono, że osoby, które śpią mniej aniżeli siedem godzin w ciągu doby częściej zapadają na różnorodne schorzenia górnych dróg oddechowych, ponieważ ich organizm jest osłabiony. Niewyspanie wpływa, więc na częstotliwość chorób. Dodatkowo, aby nie chorować liczy się również jakość naszego snu.

  • Problemy z żołądkiem

Chroniczne niewyspanie prowadzi również do schorzeń jelit, a nawet rozwoju choroby Crohna. Dzieje się tak, dlatego, że brak snu sprawia, że odczuwamy większe łaknienie, a w efekcie objadamy się obfitymi w tłuszcz i cukier produktami.

  • Wahania nastrojów

Irytacja i wahanie nastroju to również skutek niewyspania. Jeżeli jesteśmy niewyspani nawet błahe rzeczy mogą nas denerwować.  Dodatkowo źle się czujemy, nie mamy ochoty do zabawy, nauki czy też pracy.

Niewyspaniu bardzo często towarzyszy ból głowy a nawet nawracające migreny. Zaburzenia snu wywołują ból głowy, i często owe bóle są określane, jako niewyjaśnione.

  • Trudności w pracy i w nauce

Niewyspanie zwłaszcza to wydłużające się, chroniczne jest przyczyną, iż mamy problemy w pracy i w czasie nauki. Nie jesteśmy wstanie skupić się na przyswajaniu nowej wiedzy, umiejętności, zaś w pracy po prostu nie mamy ochoty wykonywać swych obowiązków.

By: Aneta R.