Informacje i porady o dietach

Dieta przy refluksie

refluks dieta

Refluks jest bardzo poważnym problemem natury gastrycznej. To nie tylko duży dyskomfort, ale po prostu jest to dolegliwość, która nieleczona stanowi zagrożenie dla zdrowia człowieka. Aby móc mówić o wystąpieniu owego refluksu żołądkowego, przede wszystkim jest potrzeba profesjonalnej diagnozy postawionej przez lekarza. Leczenie nie jest łatwe i wymaga sięgnięcia po określone medykamenty. Istotnym elementem ponadto jest stosowanie odpowiedniej diety, która w tym miejscu jest czymś kluczowym.

Jaką dietę zastosować?

Stosowanie diety przede wszystkim powoduje złagodzenie występujących objawów, które są dokuczliwe. Do owych objawów na pewno należy zaliczyć zgagę, na pewno należy wskazać na bóle brzucha, na odbijanie się jak również na piekący ból w okolicach za mostkiem. W niektórych przypadkach odpowiednia dieta może spowodować ustąpienie objawów choroby refluksowej. Jednakże można tak powiedzieć tylko i wyłącznie w odniesieniu do sytuacji, gdy za wystąpienie owej choroby odpowiada właśnie niewłaściwa dieta. Podstawową zasadą związaną z odżywianiem w trakcie tej choroby jest stosowanie diety lekkostrawnej. Taka dieta sprowadza się do tego, że spożywamy posiłki, które nie zalegają zbyt długo w żołądku, a poza tym również nie wymagają tego, aby je przez długi czas trawić.

Eliminowanie tłuszczów

 Istotnym elementem jest to, aby z codziennej diety wyeliminować wszystkie te produkty, które zawierają w sobie sporą ilość tłuszczów. Poza tym również istotne jest wyzbycie się potraw kwaśnych. Tłuszcze mogą podrażniać błonę śluzową żołądka, która uległa pewnym chorobowym zmianom. Tym samym może dochodzić do występowania objawów, na które zwrócono uwagę powyżej. Jednocześnie też należy unikać tych produktów, które wywołują zwiększone wydzielanie soków żołądkowych. Do takich produktów na pewno można i należy zaliczyć miętę pieprzową, na pewno należy wskazać na niektóre z warzyw cebulowych czy też na czekoladę. Kolejnym produktem, którego bezwzględnie należy unikać borykając się z chorobą refluksową, jest alkohol, jest mocna kawa jak również i mocna herbata. Skoro mowa jest o napojach, to należy unikać napojów gazowanych, soków grejpfrutowych, pomarańczowych, cytrynowych czy też pomidorowych.

Na co warto postawić?

Jeśli mowa jest o diecie stosowanej w chorobie refluksowej żołądka, to w głównej mierze należy mieć na uwadze takie potrawy, które powodują podniesienie ciśnienia w dolnym zwieraczu przełyku. Inaczej rzecz ujmując, w tym momencie warto jest postawić na tak zwaną dietę białą. W skład owej diety wchodzą między innymi takie produkty jak chociażby ziemniaki, woda, mleko, siemię lniane, chude ryby, chude mięso drobiowe, czerstwe pieczywo pszenne. Stosowanie tych produktów, na co dzień może spowodować ograniczenie występowania objawów refluksu żołądkowego lub też całkowicie mogą wyeliminować owe objawy. Choroby refluksowej żołądka nie należy lekceważyć. Nie tylko może ona utrudniać codzienność, ale jeśli będziemy ją bagatelizować, to będzie się ona pogłębiać i stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

By: Aneta R.