Informacje i porady o dietach

Dieta białkowa

trening

Proces odchudzania na pewno nie należy do tych łatwych, aczkolwiek, jeśli go podejmujemy, musimy to czynić z rozwagą. Jeśli bowiem dodatkowo mielibyśmy zaszkodzić w ten sposób na swoim zdrowiu, to takie odchudzanie zupełnie mija się z celem. Niestety, ale wiele osób poddaje się pewnym restrykcyjnym dietom i tym samym wiele osób osiągając swój cel przypłaca to jednocześnie swoim zdrowiem. W tym miejscu chcemy wskazać na jedną z bardziej znanych obecnie diet, którą stosuje bardzo wiele osób. Mowa jest o diecie Dukana, którą należy zaliczyć do diet białkowych. Jej podstawą jest znaczące zwiększenie ilości spożywanych białek przy jednoczesnym znaczącym ograniczeniu dostaw węglowodanów oraz tłuszczów.

Białko a metabolizm

Białko jest tym składnikiem, dzięki któremu nasza masa przemiana materii jest znacznie szybsza, a dostarczając mniejszą ilość węglowodanów sprawiamy, że organizm pozyskuje z pokarmów mniejszą ilość paliwa energetycznego. Tym samym jednocześnie musi on znacznie zwiększyć pobieranie tkanki tłuszczowej, jako źródła energii. Dlatego też dieta Dukana jest tak skuteczna, dlatego też w bardzo krótkim czasie można cieszyć się widocznymi i bardzo dobrymi efektami odchudzania. Musimy jednakże z drugiej strony powiedzieć, że stosowanie takiej diety ma także wydźwięk negatywny, że musimy liczyć się z wieloma negatywnymi skutkami. Tak naprawdę każdy organizm działa w nieco inny sposób i każdy może nieco inaczej reagować na dietę proteinową. Mimo że wspomnieliśmy wcześniej o wpływie białek na wzrost przemiany materii, to jednakże drastyczne ograniczenie spożywania węglowodanów może spowodować, że z powodu braku odpowiedniej ilości energii, owa przemiana materii stanie się wolniejsza i tym samym proces naszego odchudzania nie będzie przebiegał w sposób prawidłowy.

Białko i węglowodany

Poza tym węglowodany są niezbędnym składnikiem dla prawidłowej pracy naszego mózgu. Tym samym możemy pogorszyć również ten aspekt. Możemy, zatem w przebiegu diety Dukana, w przebiegu jej stosowania odczuwać bardzo duże osłabienie, co bez wątpienia będzie dla nas sygnałem do tego, aby zaprzestać jej stosowania. Dieta Dukana może nam dać wiele dobrego, ale z drugiej strony może również stać się dla nas źródłem bardzo poważnych kłopotów zdrowotnych i dlatego też stosowanie tej diety budzi pewne kontrowersje. Przed jej podjęciem na pewno każdy i każda z nas powinna skonsultować się z lekarzem, wykonać pewne badania, aby mieć pełne przekonanie, że jest przygotowany na podjęcie takiego wyzwania, gdyż ten rodzaj diety dla naszego organizmu bez wątpienia jest wyzwaniem.

By: Bartek M.