Informacje i porady o dietach

Białko w kontekście funkcjonowania nerek

bcaa

Białko jest tym składnikiem pokarmowym, którego właściwa ilość jest niezbędna do normalnego funkcjonowania każdego ludzkiego organizmu. Jednakże jak w przypadku wielu innych produktów, tak i tutaj mamy do czynienia z pewnym zagrożeniem związanym z nadmiernym spożyciem białka. Zasadniczo negatywnych efektów owego nadmiernego spożycia białka może być wiele, aczkolwiek my w tym miejscu chcemy w sposób szczególny swoją uwagę skupić na naszych nerkach.

Nadmiar białka

Ten bardzo ważny dla zdrowego funkcjonowania każdego ludzkiego organizmu narząd wewnętrzny jest bardzo mocno narażony na pewne dysfunkcje, jeśli białka będziemy spożywali w nadmiernych ilościach. Jeśli bowiem w naszych posiłkach znajduje się więcej białka niż wynosi zapotrzebowanie na naszego organizmu na tenże składnik, to jednocześnie też nadwyżka azotu jest wydalana wraz z moczem. To powoduje, że nerki są niejako zmuszane do bardziej intensywnej pracy, zmuszane są do zbyt intensywnej pracy, co skutkuje ich przepracowaniem, a w efekcie również tym, że przestają pracować prawidłowo. Uznaje się, że ograniczenie spożycia białka do tego, co jest wskazane i niezbędne stanowi pewne zabezpieczenie dla zdrowego człowieka.

Negatywne skutki białka

Poza nerkami, nadmierne spożywanie białka może również być przyczyną wystąpienia innych negatywnych skutków, może być przyczyną wystąpienia różnych groźnych schorzeń, może stać się przyczyną dysfunkcji wielu innych narządów wewnętrznych organizmu człowieka. Należy, więc bezwzględnie uważać na to, jaką ilość białka zawierają nasze posiłki. Białko wprawdzie jest nam niezbędne, pomaga nam się regenerować, pomaga nam budować masę mięśniową, ale z drugiej strony białko również może nam zaszkodzić, jeżeli jest go nazbyt wiele. Nie chodzi tylko i wyłącznie o nasze nerki, ale także i wątroba i inne narządy wewnętrzne mogą na tym ucierpieć. Warto dodać, że doprowadzenie do pewnych dysfunkcji naszych nerek może mieć nieodwracalne skutki, a przynajmniej może nas zmuszać do podjęcia bardzo trudnego i czasochłonnego leczenia specjalistycznego.

By: Bartek M.