Informacje i porady o dietach

Kreatyna przed treningiem

kreatyna po treningu

Potrzebujemy odpowiedniej ilości energii i to bez względu na to jaki tryb życia prowadzimy. Zupełnie inaczej sprawa ta wygląda jeśli chodzi o sportowców, t to zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Oni potrzebują wspomnianej energii znacznie więcej. Powód? Oczywiście nie tylko profesjonalne zawody, ale i treningi. I tu mamy na myśli przede wszystkim sportowców uprawiających sporty siłowe. To właśnie ta grupa potrzebuje najwięcej przysłowiowej ,,baterii” w organizmie. Dlatego też istotne jest przyjmowanie kreatyny przed treningiem. Zanim jednak powiemy o jej faktycznym znaczeniu krótko o tym, czym jest kreatyna i kto powinien ją stosować.

„Paliwo” dla organizmu

Kreatynę specjaliści określają jako organiczny związek chemiczny. Ta zawiera kolejno elementy strukturalne guniadyny, a także kwasu octowego. Jak się okazuje znaczną część kreatyny produkuje organizm człowieka, gdzie jej ilość wynosi 98%. Występuje w takich narządach jak: mózg, nerki, oraz w wątrobie. Kreatyna przede wszystkim dostarcza organizmowi energii.

Dla kogo?

Jak już wyżej zostało wspomniane kreatyna przeznaczona jest w głównej mierze dla sportowców, oraz dla osób uprawiających aktywny tryb życia. Może być również potrzebna ludziom mającym nienormowany czas pracy, którzy z tego powodu prowadzą nieregularny tryb życia i jedzenia.

Znaczenie kreatyny przed treningiem

To oczywiście wyżej wspomniane ,,paliwo” dla organizmu. Dzięki kreatynie organizm człowieka nie tylko ma więcej siły do treningu, ale i on sam staje się bardziej wydajny, a trening bardziej intensywny. Następuje wówczas wzrost masy mięśniowej.

Kreatyna – dla jakich sportów?

Jeśli mówimy o kreatynie myślimy przede wszystkim o sportach siłowych. Z powodzeniem jednak korzystają z niej również biegacze, kolarze, czy kulturyści.

Przed i po posiłku

Bo i w jednym i w drugim przypadku kreatyna ma znaczenie. Na czczo w organizmie człowieka znajduje się bardzo mała ilość cukru we krwi. W związku z tym potrzebna jest insulina, która transportuje kreatynę do krwi. Tak ,,wygłodniałe” komórki jeszcze szybciej adoptują ten składnik do organizmu.

Z kolei po posiłku sytuacja jest następująca: w czasie wysiłku zyskujemy odpowiednie ilości cząsteczek białkowych, pod jego wpływem jednak wiele z nich tracimy. Wówczas kreatyna pozwala przywrócić utracone białka w czasie treningu. Najlepiej jednak jeśli przyjmiemy ją w postaci posiłku. I tu warto podkreślić, że choć nie ma wielu produktów zawierających dużą ilość kreatyny, to znaleźć ją można chociażby w rybach, czy świeżym mięsie.

Mity na temat kreatyny

Kreatyna mimo udowodnionej przydatności ma też liczne grono przeciwników, które uważa, że składnik ten przyjmowany przez dłuższy okres czasu jest szkodliwy na nerek. Inna grupa specjalistów zgodnie jednak twierdzi, że kreatyna jest całkowicie bezpieczna, dzięki z czemu z powodzeniem może być przyjmowana nawet wśród nastolatków w okresie dojrzewania.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Przy kreatynie niewskazane jest m.in. picie kawy, gdyż sama w sobie jest moczopędna. Polecamy również http://bodyrock.pl/ jako źródło dodatkowych informacji.

By: NaDiecie