Informacje i porady o dietach

Reformer klasycznego pilatesu

pilates

Treningi pilates, z którymi stykamy się współcześnie, nie zawsze odzwierciedlają pierwotne założenia stworzone przez Josepha Pilatesa. W pewnej części przypadków wraca się jednak do owych pierwszych założeń, które powodują, że można uzyskać znacznie więcej. Klasyczny pilates sprowadza się bowiem do zachowania bardzo dużego stopnia precyzji, do pełnej świadomości swojego ciała jak i swojego umysłu.

Klasyczny pilates to ćwiczenia bardziej wymagające, aczkolwiek trudno tu mówić o jakiejś katorżniczej aktywności fizycznej. Klasyczny pilates to ponadto ćwiczenia, które są związane z wzmacnianiem mięśni głębokich. W innych formach treningu nie ma nacisku, aby owe mięśnie były trenowane. Tymczasem stanowią one gorset ludzkich mięśni, zapewniają stabilność i powodują, że nie dokuczają bóle kręgosłupa. Klasyczny pilates to nie tylko pewne ćwiczenia, ale jednocześnie też możliwość wykonywania różnych pozycji ćwiczeniowych przy użyciu specjalistycznego sprzętu, jakim są reformery.

Klasyczyny, a nowoczesny

Reformery są urządzeniami stworzonymi przez Josepha Pilatesa. Nie był on bowiem prekursorem samej metody ćwiczenia, ale jednocześnie też wymyślił maszyny, dzięki którym realizacja założeń była możliwa do urzeczywistnienia. Do podstawowych zasad, którymi kieruje się kontrologia (klasyczny pilates, pierwotna nazwa pilatesu), jest:

– pełna precyzja w wykonywaniu każdego ćwiczenia

– pełna świadomość swojego ciała, jego atutów i wad, ograniczeń

– pełna świadomość umysłu, która prowadzi do tego, że można nie tylko wzmocnić ciało, ale także oczyścić umysł

Klasyczny pilates jest połączeniem jogi, baletu, aerobiku, a zatem można tu podpiąć wiele różnych celów do zrealizowania. Urządzenia do pilatesu, a zwłaszcza reformery ewoluowały na przestrzeni lat. Można o nich mówić, jako o coraz doskonalszych. Z drugiej strony aby móc wykorzystać pełnię założeń twórcy metody, dobrze jest wrócić do pierwowzoru. Reformery stosowane do klasycznego pilatesu są urządzeniami o nieco mniej bogatej konstrukcji, ale są bardziej skuteczne od tych nowoczesnych. Wykonywane są one na podstawie projektu samego Josepha Pilatesa. De facto jest to bardzo proste urządzenie, które składa się z aluminiowej ramy, z tradycyjnych pasów wykonanych ze skóry, sprężyn, które odzwierciedlają w sposób dokłady pracę pierwowzoru. Istotnym elementem jest także specjalna poręcz, która ma nieco inny kąt nachylenia w porównaniu do współczesnych reformerów. Być może nowoczesne reformery mają nieco więcej funkcji, być może są bardziej estetyczne, dają więcej możliwości. W odniesieniu do założeń twórcy metody pilates są one jednakże mniej skuteczne. Tym samym dobrze jest stosować mniej skomplikowane, proste w swojej formie klasyczne urządzenia do treningu pilates. W ten sposób można znacznie więcej zyskać. Wszakże chodzi o to, aby trening był skuteczny.

Urządzenia do klasycznego pilatesu stworzone na wzór pierwotnego urządzenia, są powszechnie dostępne, można je zakupić. Można je spotkać w niektórych klubach fitness oraz innych miejscach, w których organizowane są tego typu zajęcia.

By: Aneta R.