
Lipoedema jest to inaczej obrzęk tłuszczowy. Prowadzi ona do znacznego powiększania się obwodu ud, podudzi. Wszystko to jest wynikiem nakładającego się nadmiernego przyrostu tkanki tłuszczowej oraz obrzęku limfatycznego. Kobiety dotknięte tą przypadłością mają nieproporcjonalną budowę ciała. Kończyny mogą być zdeformowane, w wyniku czego kobieta może mieć poważne kompleksy, nie akceptować samej siebie lub nawet popaść w depresję.
Spis treści:
Nasilenie się choroby
Choroba ta z czasem się nasila. Ważne zatem jest wczesne rozpoznanie jej przyczyny i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jest to przypadłość, która zdecydowanie częściej dotyczy kobiet, niż mężczyzn. Szczególnie na nią narażone są dziewczęta, które przeszły już okres dojrzewania, w okresie okołomenopauzalnym lub też będące w ciąży. Choroba ta dotyczy zarówno osób otyłych jak i tych szczupłych. Przyczyną jej występowania jest nieprawidłowy rozkład tkanki tłuszczowej, a nie tak, jak mogłoby się wydawać, jej nadmiar. Nieznane są jednak konkretne powody, dlaczego się pojawia. Nie ma bowiem związku ze zwiększeniem masy ciała, braku aktywności fizycznej, siedzącego trybu życia czy też spożywania niezdrowej wysokokalorycznej diety.
Genetyka a choroba
Istnieją jednak przypuszczenie, że jest to związane z genetyką człowieka. Jest także podejrzenie, że ma to związek z zaburzeniami endokrynologicznymi, w tym wypadku w zakresie stężenia progesteronów oraz estrogenów. Jest to przewlekła choroba, która nie pojawia się z dnia na dzień. Masywne kończyny dolne utrudniają funkcjonowanie i zazwyczaj wtedy kobiety udają się do specjalisty.