Informacje i porady o dietach

Kręgosłup za biurkiem

jak siedzieć

Już od najmłodszych lat zakładamy na plecy ciężkie szkolne plecaki, kilka godzin dziennie siedzimy, a co niektórym zdarza się również unikać aktywności fizycznej. W konsekwencji po pewnym czasie czujemy ból kręgosłupa, dyskomfort, a także towarzyszy mu wiele groźnych chorób oraz schorzeń. Jak zachować kręgosłup w idealnej kondycji kręgosłupa, zwłaszcza jeśli wiele godzin przyjmujemy pozycję siedzącą.

Dlaczego cierpi nasz kręgosłup?

Obecnie wielu z nas dąży do podjęcia pracy biurowej. Nie zdajemy sobie sprawy, że ta z pozoru łatwa praca negatywnie wpływa na zdrowie naszego kręgosłupa. Coraz większa ilość osób nieustannie skarży się na problemy z kręgosłupem. Siedząca praca przez kilka godzin a także unikanie innej aktywności fizycznej sprawia, że mamy problemy z kręgosłupem. Okazuje się bowiem że aż 25% osób prowadzi siedzący tryb życia. to wszystko po pewnym czasie sprawia, że potrzebujemy profesjonalnej opieki medycznej, zabiegów rehabilitacyjnych a także często operacji. Tym samym o wiele lepiej jest profilaktycznie zapobiegać problemom z kręgosłupem aniżeli później je leczyć.

Wygodnie ale nie zdrowo

Pozycja siedząca jest co prawda dla większości z nas wygodna, jednakże nie jest ona pozycją naturalną a tym samym nie jest zdrowa dla naszego kręgosłupa. Dodatkowo szkodzimy sobie jeżeli siedzimy przez długi czas a w dodatku siądziemy niewygodnie. Zła pozycja ciała obciąża kręgosłup, a także skutkuje napięciem mięśni. Dodatkowo kark, mięśnie i ramiona pracują a to również niekorzystnie wpływa na układ trawienny, hamuje możliwość pełnego oddychania, a także prowadzi do zmęczenia zarówno ciała jak i umysłu.

W czasie kiedy siedzimy bardzo duże znaczenie ma ułożenie rąk. Jeśli opieramy się łokciem o blat biurka wówczas to uciskamy nerw łokciowy a tym samym możemy borykać się z zespołem cieśni nadgarstka. Z tego też względu aby nie szkodzić kręgosłupowi warto wybrać krzesło z oparciami. Ważne jest również ustawienie monitora na stole, aby znajdował się wprost naszych oczu, nie zaś z boku, aby nie trzeba było patrzeć w bok. Więcej porad przeczytasz TUTAJ.

Jak prawidłowo siedzieć?

Jeżeli chcemy siedzieć prawidłowo nasza postawa powinna być dynamiczna. Zmieniajmy więc ułożenie ciała, a dzięki temu unikniemy przeciążenia. Doskonałym rozwiązaniem jest zainwestowanie w ruchomą poduszkę rehabilitacyjną, która mobilizuje mięśnie do pracy. Kilka razy w ciągu siedzącej pracy należy robić przerwy. W ich trakcie należy się ruszać, aby odciążyć nieco mięśnie.

By: Aneta R.