Informacje i porady o dietach

Korzystasz z aplikacji fitness? Sprawdź czy są w pełni bezpieczne!

Korzystasz z aplikacji fitness? Sprawdź czy są w pełni bezpieczne!

Trener personalny w Twoim telefonie?

Masz problem ze ścisłym trzymaniem się wyznaczonego planu treningowego? Pragniesz poprawić swoje wyniki w sporcie? Chcesz ćwiczyć w domu, ale nie wiesz jak zacząć? Na te pytania istnieje jedna prosta odpowiedź – aplikacje fitness na telefon. To stosunkowo nowy wynalazek, który stale jest ulepszany, tak aby wyjść na przeciw wymaganiom klientów. Jak wiemy obecna sytuacja w kraju i na świecie jest bardzo trudna. Co więcej, spowodowała, że zdecydowanie więcej czasu spędzamy w domu niż poza nim. Jak wiadomo siedzenie w czterech ścianach jest dość przytłaczające i nie wpływa korzystnie na nasze samopoczucie. Na szczęście jest na to rada. Ćwiczenia fizyczne w domu przy pomocy aplikacji fitness ! Nie tylko pozwolą Ci spalić zbędne kalorie, czy wyrobić dobrą formę, ale wpłyną też pozytywnie na Twoje zdrowie, bo jak wiadomo… W zdrowym ciele, zdrowy duch !

Jaką aplikację wybrać? Najlepiej pod Twój cel

Wybór aplikacji w kategorii fitness i zdrowie jest naprawdę spory. Niezależnie od tego, czy działasz na Androidzie, czy masz telefon z iOS-em możesz wybrać aplikację dla siebie spośród wielu kategorii. Wszystko zależy od tego co chcesz robić. Dlatego najlepiej jest wybrać aplikację dopasowaną do celu, jaki chcesz osiągnąć.

Aplikacje do biegania

Chyba każdy kto miał styczność z bieganiem pamięta kultową aplikację Endomondo. Służyła ona od 2007 roku i wyróżniała się naprawdę fajnymi opcjami. Rejestrowała nasze postępy, którymi można było dzielić się w mediach społecznościowych. Niestety pod koniec 2020 roku aplikacja  została wycofana z użytku. Dużo ludzi zaczęło poszukiwać alternatywy, która godnie zastąpiłaby stare dobre Endomondo. Sami twórcy, którzy kończyli działalność tej aplikacji zachęcali do wypróbowania MapMyRun. Pod kątem funkcji, jest bardzo podobna do starszego poprzednika i co istotne, dostęp do niej jest darmowy.

Inne aplikacje do biegania godne uwagi

Z racji tego, że bieganie cieszy się dużą popularnością, nic dziwnego, że ludzie szukają w sklepie z aplikacjami czegoś, co pomoże im wytrwać w regularnych treningach. A wybór jest rozmaity.

Adidas Running App od firmy Runtastic

Posiada wbudowaną funkcję map, co pozwala nam zlokalizować trasy w miejscach, których nie znamy.

Runkeeper

Kolejna aplikacja, która posiada dobrą renomę. Jest ona przeznaczona raczej dla początkujących biegaczy, głównie ze względu na łatwość w obsłudze. Nie oznacza to jednak, że osoby zaawansowane nie będą z niej zadowolone.

Aplikacje do liczenia kalorii

Wiadomo jak ciężko jest wytrwać w samodzielnym liczeniu kalorii. To dość frustrujące. Z resztą po co to robić, skoro istnieją aplikacje do tego stworzone. Takie narzędzia sprawdzają się świetnie przy stosowaniu różnego rodzaju diet.

Fitatu

Ta aplikacja to prawdziwa kopalnia wiedzy. Nie dość, że możemy dzięki niej schudnąć, to jeszcze sporo się z niej dowiemy na temat żywienia. Pomimo wielu funkcji, jest bardzo prosta w obsłudze. Posiada w swej bazie mnóstwo produktów z uwzględnieniem nie tylko ich kaloryczności, ale również makroskładników.

Kcalmar

Jest to bardzo ciekawa aplikacja, która tworzy dla nas jadłospisy. Dzięki tej aplikacji możemy spersonalizować swoją dietę pod kątem naszego trybu życia. Np. jeśli jest on w przewadze siedzący, wówczas aplikacja proponuje produkty mniej kalorycznej.

Aplikacje do treningów

Korzystanie z nich pomoże nam zarówno podczas treningów na siłowni, jak również gdy ćwiczymy sami w domu . Aplikacja z pewnością poprawi naszą motywację do ćwiczeń i pozwoli utrzymać dobrą organizację treningów.

Gymrun

Jest to aplikacja przeznaczona dla posiadaczy Androida. Pozwala w łatwy sposób zarządzać planem treningowym. Dzięki niej bez problemu ustawimy parametry każdego ćwiczenia. Mamy  również  dostęp do raportów i statystyk, dzięki którym możemy monitorować nasze postępy.

Jefit

Dla tej aplikacji zdecydowanie warto podszkolić swój angielski, ponieważ jej twórcy nie przewidzieli wyboru innego języka. Jest to wygodna aplikacja, dzięki której możemy wzorować się na gotowych treningach dostosowanych do płci i naszych możliwości. Narzędziem mogą cieszyć się posiadacze systemów Android oraz iOS.

Bezpieczeństwo danych osobowych

Zapewne każdy z nas spotyka się na co dzień z komunikatami płynącymi z różnych aplikacji. Często (szczególnie, kiedy używamy ich po raz pierwszy) wyskakuje nam treść komunikatu, która brzmi: „zezwól aplikacji na dostęp do…”. Chodzi najczęściej o kontakty zapisane w telefonie, lokalizacje, kamerę, czy galerię zdjęć. Jest to przykład niedopatrzeń ze strony projektujących aplikacje pod kątem prywatności, której nie uwzględniają na etapie tworzenia aplikacji. Są to niekiedy błędy popełniane celowo.

Dane osobowe a aplikacje z kategorii zdrowie i fitness

Z punktu widzenia prawa, strona internetowa lub aplikacja, która zbiera i przetrzymuje dane użytkowników zobowiązana jest do ich ochrony na podstawie rozporządzenia RODO. Wiadomo, że w praktyce bywa różnie . Mówiąc o ochronie danych osobowych w kontekście używania aplikacji mobilnych musimy ustalić jedną rzecz. Jest tam przechowywana cała masa danych i to z reguły bardzo ważnych i szczegółowych . Aplikacje z zakresu zdrowia i fitness przechowują dane na temat naszego zdrowia, nawyków żywieniowych, parametrów naszego ciała i nie tylko. Potrafią zażądać od nas także danych wrażliwych, takich jak np. numer PESEL. Pamiętajmy, że tego typu dane są wyjątkowo narażone na działanie hakerów.

Gigantyczny wyciek danych ze znanej aplikacji fitness

150 milionów – tyle dokładnie osób padło ofiarą ataku hakerskiego na popularną amerykańską aplikację sportową MyFitnessPal. Rzecz miała miejsce w 2018 roku. Kiedy to skradzione zostały adresy mailowe, nazwy użytkowników wraz z hasłami. Było to jedno z największych włamań hakerskich w historii. To zdarzenie przypomina jak ważna jest ochrona naszych danych w różnych aplikacjach.

Jak się zabezpieczyć przed utratą danych osobowych?

Zasady co do ochrony naszego urządzenia przed niechcianym działaniem hakerów są zupełnie takie, jak w medycynie. A mianowicie – lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego mając na względzie bezpieczeństwo naszych danych, powinniśmy chronić je w sposób profesjonalny. Zaopatrzmy się więc w dobre oprogramowanie antywirusowe na nasz smartfon. W tej kwestii pomóc nam może ranking antywirusów.

Bitdefender Total Security – prawdopodobnie najlepsza ochrona na świecie

Wybierajmy to, co dla nas najlepsze. Ten antywirus to produkt wysoce uniwersalny. Stanowi ochronę wieloplatformową. Działa na urządzeniach z systemem Android, iOS oraz Windows. Nie spowalnia pracy systemu. Bitdefender Total Security znajduje się na najwyższym miejscu w światowych rankingach antywirusów. Kupując licencję, możemy wykorzystać go aż na pięciu urządzeniach.

Korzystanie z aplikacji fitness niesie za sobą dużo korzyści, ale też zagrożeń. Nie oznacza to, że mamy z nich całkowicie zrezygnować. Zachowajmy w tym wszystkim zdrowy rozsądek. Chcąc na co dzień korzystać z aplikacji np. fitness, warto pomyśleć o zaopatrzeniu się w profesjonalny program antywirusowy zanim nasze dane wyciekną do sieci bezpowrotnie.

By: NaDiecie