Zawał serca to jedno z tych przypadłości, które każdego roku zbiera bardzo duże żniwo w naszym kraju i na całym świecie, w tym głównie będziemy w tym miejscu mówić o krajach dynamicznie się rozwijających oraz tych wysoko rozwiniętych. Jednym z kluczowych elementów, które są zaniedbywane, a które mogłyby spowodować, że umieralność na zawały serca byłaby mniejsza, są okresowe badania lekarskie, którym powinny poddawać się wszystkie osoby bez wyjątku. Oczywiście nie można dokładnie przewidzieć tego zdarzenia, ale w pewnym zakresie na pewno jest to możliwe.
W jaki sposób można rozpoznać zawał serca?
Na pewno nie są to bóle w okolicach, w których owo serce jest umiejscowione, gdyż zasadniczo to są nerwobóle. Jeśli mamy do czynienia z zawałem serca, to może się on objawiać silnymi bólami w okolicy klatki piersiowej, może on objawiać się dusznościami, ale jednocześnie też można mówić o kilku innych symptomach. Można mówić o bólach w okolicy łopatki, tak więc nie zawsze jest to jednoznaczne. Najbardziej właściwym objawem jest wspomniany wcześnie ból w klatce piersiowej, który powinien nas skłonić do wezwania pomocy lekarskiej i to jak najszybciej. To może nam uratować nasze życie.
Bezwzględnie jednak powinniśmy okresowo wykonywać badania EKG, powinniśmy badać nasze serca, a nadto również powinniśmy zastosować dietę, która dla naszego serca nie będzie zbyt mocno obciążająca, nie będzie zbyt obfita w tłuszcze zwierzęce, a bogata w tłuszcze roślinne. To może nie każdemu będzie smakować, ale na pewno będzie zdrowe.