Informacje i porady o dietach

Hormony i kłopoty z nimi

hormony

Hormony to kłopotliwy temat, który jednak może nam sprawić bardzo wiele problemów. Z jednej strony powiemy, że w wieku dojrzewania mamy do czynienia z największą aktywnością owych hormonów, a drugim takim momentem jest przekwitanie. Nie oznacza to oczywiście, że w tak zwanym międzyczasie nie mamy do czynienia z aktywnością hormonów i nie będziemy narażeni na jakieś problemy. Jak najbardziej należy w tym względzie mieć baczenie, ponieważ hormony zwłaszcza współcześnie są bardziej aktywne. Jest to związane w głównej mierze z naszym sposobem odżywiania się.

Dlaczego mamy kłopoty z hormonami?

Mamy do czynienia bowiem z bardzo dużą ilością jedzenia przetworzonego, czego bezpośrednim skutkiem jest właśnie niestabilna gospodarka hormonalna organizmu. Nie da się ukryć, że zapobieganie rozregulowaniu się gospodarki hormonalnej jest znacznie łatwiejsze niż jej leczenie. Zaburzenia hormonalne mogą także być wynikiem różnych chorób, problemami z tarczycą, z przysadką mózgową, z narządami rodnymi, a tym samym wiele elementów ma na owe hormony bardzo duży wpływ.

Jak sobie radzić?

Można oczywiście zapobiegać problemom z hormonami, ale tak naprawdę nie jesteśmy w stanie zapobiec wszystkim zdarzeniom. Jak najbardziej możemy w tym miejscu wskazać na różne suplementy diety w okresie menopauzy, na poprawę sytuacji hormonów, ale to nie zawsze działa i zasadniczo jest to środek doraźny. Faktem jest jednak, że w kontekście gospodarki hormonalnej bardzo istotnym elementem jest nasze codzienne żywienie, na które powinniśmy zwrócić bardzo szczególną uwagę.

By: Aneta R.