Informacje i porady o dietach

Domowe sposoby na nadciśnienie tętnicze

nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze jest schorzeniem, które obecnie dotyka coraz większą grupę osób. Mowa jest nie tylko o osobach starszych, ale o tych coraz młodszych. Nadciśnienie tętnicze jest schorzeniem cywilizacyjnym, związanym ze stylem życia, który jest obecnie stosowany przez ludzi. Nadciśnienie tętnicze jest zjawiskiem, którego nie można lekceważyć, które może powodować bardzo poważne skutki zdrowotne.

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze nie wiąże się z jednorazowym podwyższeniem ciśnienia krwi podczas pomiaru, które może wynikać z bardzo różnych przyczyn. Jeśli pomiar jest dokonywany kilkakrotnie, jeśli wyniki pomiaru wskazują na podwyższenie ciśnienia tętniczego, to wówczas należy zgłosić się do lekarza. Zasadniczo podwyższone ciśnienie krwi powinno być kontrolowane codziennymi pomiarami. Ponadto każdego dnia należy przyjmować określone leki. Jednakże, aby móc skutecznie walczyć z nadciśnieniem tętniczym, nie wystarczy zażywać leki. Istotnym elementem jest pewna zmiana trybu życia, zmiana sposobu odżywiania się, zwiększenie czasu przeznaczonego na aktywność fizyczną.

Choroba-jak z nią walczyć?

Mówiąc o zjawisku chorobowym, jakim jest nadciśnienie tętnicze, należy wskazać na pewne metody domowe, dzięki którym jak najbardziej można skutecznie z tym zjawiskiem walczyć. O jakie domowe sposoby chodzi? Domowe sposoby na walkę z nadciśnieniem tętniczym warto wdrażać w codzienność nie tylko wówczas, gdy mamy do czynienia z tym zjawiskiem, ale można tutaj mówić także o pewnej profilaktyce. Jeśli ciśnienie jest mocno podwyższone, same domowe sposoby na pewno nie będą wystarczające, ponieważ w takiej sytuacji zdecydowanie nie należy rezygnować z przyjmowania leków, które nam przepisał lekarz. W takiej sytuacji owe domowe sposoby na walkę z nadciśnieniem tętniczym nie będą wystarczające. Jakie są owe domowe sposoby na poprawienie wskaźników ciśnienia tętniczego?

Ruch a zdrowie

Na pewno jest ważnym elementem jest codzienny spacer. Wystarczy pół godziny owego spaceru, aby móc mówić o korzystnym wpływie na poziom tego ciśnienia. Bardzo pomocne może okazać się także sięgnięcie po produkty zawierające w sobie zwiększoną ilość potasu. Do takich produktów na pewno można zaliczyć pomidory, banany, suszone śliwki czy też soję. Kolejnym ze sposobów jest ograniczenie spożywania soli lub całkowite jej wyeliminowanie z codziennej diety. Warto w tym względzie wskazać nie tylko na bezpośrednie wyeliminowanie używania soli w kuchni, ale równocześnie też chodzi o to, aby unikać spożywania niezdrowych przekąsek zawierających w sobie bardzo dużą ilość soli.

Mowa jest mianowicie o chipsach, paluszkach czy też orzeszkach solonych. Warto w tym względzie sięgnąć po ciemną czekoladę. Zawiera ona w sobie flawonole, które są bardzo korzystne w kontekście regulacji poziomu ciśnienia tętniczego. Poza tym również bardzo ważne jest to, aby rzucić palenie tytoniu, jeśli palimy, warto umieścić w swojej diecie zwiększoną ilość czosnku, warto także postawić na pewne zioła, dzięki którym będziemy mogli bardziej skutecznie regulować poziom ciśnienia tętniczego. Do takich ziół na pewno możemy zaliczyć dziurawiec, możemy zaliczyć lipę czy też głóg. O tenże aspekt należy zadbać znacznie wcześniej niż wówczas, gdy nasze ciśnienie podskoczy ponad normę.

By: Aneta R.