Informacje i porady o dietach

Mleko od zawsze wywoływało wiele kontrowersji. Ma tylu zwolenników, co i przeciwników. Co jakiś czas pojawiają się kolejne badania, które ujawniają tajemnice na temat tego białego napoju. Naukowcy z McGill University zbadali, czy spożywanie dużych ilości mleka grozi podwyższeniem ryzyka zachorowania na raka.

mlekoPicie dużych ilości tego napoju może rzeczywiście powodować zwiększenie ryzyka zachorowalności. Głównie chodzi o raka prostaty. Badania wykonane zostały w Finlandii. W ich wyniku odkryto, że wśród mężczyzn spożywających w ciągu dnia najwięcej nabiału ryzyko zachorowania na raka wzrosło o 63%. Prawdopodobnie powodowane jest to faktem, że w mleku znajduje się duża ilość hormonów.

Mleko zawiera czynnik wzrostu IGF-1. Zawiera również kilkanaście różnego rodzaju estrogenów, z których niektóre mogą powodować wzrost komórek rakowych. Androgeny, czyli hormony płciowe o budowie sterydowej, zwiększają liczbę receptorów androgenowych. Czy jednak powinniśmy przestać pić mleko z powodu zwiększenia ryzyka zachorowania na raka?

Beztłuszczowe mleko (0%) jest świetnym napojem po treningu. Zawiera wodę i wysokiej jakości białka i węglowodany. Można dodać do niego odżywkę białkową lub aminokwasy rozgałęzione BCAA. Wspomoże więc wzrost i regenerację mięśni. Spożywanie dużych ilości mleka powoduje również zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej w organizmie, zmniejsza więc ryzyko otyłości. Dział korzystnie na ciśnienie tętnicze. Mleko (oraz jego pochodne produkty, czyli generalnie nabiał) zmniejszają ilość konwertazy angiotensyny. Jest to czynnik wpływający na podwyższanie ciśnienia, Mleko zalecane jest osobom, które posiadają nadciśnienie. Jego regularne spożywanie obniża je.

Nasza opinia jest taka, że korzyści płynące z picia mleka przewyższają negatywny skutek, jakim może być nieznacznie podwyższone ryzyko raka.

By: NaDiecie