Informacje i porady o dietach

Rozciąganie się skóry w trakcie ciąży sprawia, że mogą na niej pojawić się rozstępy. Problem ten dotyczy ponad połowy ciężarnych, a szpecące czerwone kreski mogą skutecznie zepsuć radość z pojawienia się na świecie dziecka. Tymczasem ciąża bez rozstępów jest jak najbardziej możliwa, tylko trzeba odpowiednio o nią zadbać. Jak to zrobić? Oto krótki poradnik dla każdej kobiety  – nie tylko świeżo upieczonej mamy.

 Kosmetyki i systematyczność

 Najlepsze efekty zapewniają te kosmetyki na rozstępy, które zawierające składniki, stymulujące produkcję kolagenu. Odpowiada on za elastyczność skóry i zapewnia jej wytrzymałość na nadmierne rozciąganie. Najskuteczniejszy jest wtedy, gdy dostarczamy go skórze przez dłuższy czas – optymalnie byłoby rozpocząć stosowanie na dwa, trzy miesiące przed poczęciem. Najczęściej jednak w zupełności wystarczy stosowanie odpowiedniego kosmetyku od samego początku ciąży. Warto przy tym pamiętać, że powinien on być stosowany przynajmniej dwa razy dziennie.

 Pamiętaj o masażu

 W profilaktyce rozstępów bardzo ważne jest również stosowanie masażu. Najlepiej wykonywać go podczas stosowania kosmetyków – wówczas skóra lepiej wchłonie składniki odżywcze i jednocześnie będzie bardziej elastyczna. Niemniej istotny jest peeling, który można wykonywać pod prysznicem masując ciało szorstką stroną gąbki lub rękawicą do masażu. Warto nałożyć na nią oliwkę lub emolient o kąpieli, a na zakończenie polewać ciało na przemian letnią i ciepłą wodą.

 Odpowiednie menu i ruch

 Prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów można zmniejszyć racjonalnie się odżywiając. Najlepiej zrezygnować ze słodyczy, fast foodów i słonych przekąsek, a w zamian za to wprowadzić do diety wartościowe ryby, owoce, warzywa i mleczne przetwory. Świetnym pomysłem jest też zapisanie się na zajęcia fitness dla ciężarnych lub długie spacery.

Zabiegi u kosmetyczki

W trakcie ciąży warto też korzystać z zabiegów opracowanych specjalnie dla przyszłych mam. W gabinetach kosmetycznych można wykonywać specjalne peelingi oraz masaże, dzięki którym skóra będzie bardziej elastyczna i mniej podatna na występowanie rozstępów.

By: Bartek M.