Informacje i porady o dietach

Bolesne miesiączki – możesz z nimi walczyć

Pierwszy dzień miesiączki, ból brzucha osłabienie i dolegliwości na tyle silne, że nie pozwalają prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia. Wiele kobiet zmaga się z tym problemem. Na szczęście są naturalne sposoby redukujące nieprzyjemne objawy miesiączki. Postanowiliśmy więc przedstawić 5 sprawdzonych sposobów jak można przynieść sobie ulgę w te dni.

Działaj zdrowo i naturalnie

  1. Woda – nie od dziś wiadomo, że jedną z najgorszych rzeczy jest odwodnienie organizmu, a już zwłaszcza w czasie miesiączki. Pijąc wodę zmniejszysz przede wszystkim częstotliwość nieprzyjemnych skurczów w jamie brzusznej.
  2. Postaraj się utrzymać ciepło ciała. Możesz pozwolić sobie na ciepłą kąpiel, jak i przyłożenie termoforu do brzucha. Zwróć jednak uwagę, by temperatura wody w obu przypadkach nie była zbyt wysoka, gdyż w przeciwnym razie może dojść nawet do krwotoku. Jeśli masz możliwość w czasie pierwszych dni poleż w łóżku pod przykryciem. Warto też nosić dłuższe, cieplejsze spodnie, bowiem w czasie miesiączki należy dbać nie tylko o brzuch, ale i nogi.
  3. Odpowiednia dieta. Wyeliminować należy produkty słone, ostre, a także powodujące wzdęcia. Unikać należy również kawy i mocnej herbaty.
  4. Masaż brzucha – najlepiej wcierając olejek eukaliptusowy. Podobne działanie ma olejek lawendowy, oraz majerankowy. Sam masaż powinien być zgody z ruchami wskazówek zegara.
  5. Zioła – najlepiej w formie naparu. Działają nie tylko rozkurczowo na brzuch, ale i redukują napięcie mięśni dzięki czemu działają uspokajająco. Jeśli chodzi o same zioła to najlepiej sprawdzi się rumianek, lub suszone liście malin. Taki napar możesz pić nawet do 3 razy dziennie, warto już pić go nawet 3 dni przed miesiączką.

Miesiączka – im naturalniej, tym lepiej

Na rynku mamy oczywiście dostępne środki farmakologiczne łagodzące bóle brzucha w czasie miesiączki. Wyżej wymienione sposoby są jednak na tyle bezpieczne, że można je stosować razem z nimi, często stanowiąc doskonałe uzupełnienie. Więcej o tym jak naturalnie zadbać o nasze ciało możesz przeczytać tutaj.

By: Anna D.