Informacje i porady o dietach

Odżywki dla młodych sportowców – czy są konieczne?

Odżywki dla młodych sportowców - czy są konieczne?

Odżywki dla sportowców to grupa produktów, które we współczesnym świecie zyskała bardzo wiele popularności. Oczywiście jest to jak najbardziej uzasadnione, gdyż owe produkty znacząco wspomagają uzyskiwanie określonych celów treningowych. Niezależnie od tego czy chcemy zwiększyć poziom swojej tkanki mięśniowej, czy też chcemy nieco zmniejszyć poziom tkanki tłuszczowej, musimy jasno zaznaczyć, że na rynku znajdziemy odpowiednie odżywki, które mogą nas wspomóc w osiągnięciu tego celu. Czy jednak każdy może stosować odżywki dla sportowców?

Na pewno musimy być pewnymi dobrego stanu swojego zdrowia. Bynajmniej nie chodzi tylko o przyjmowanie odżywek, ale po prostu o kwestie prowadzenia treningów. Jednak nawet będąc pewnymi tego, że jesteśmy zdrowi, nie zawsze wskazane będzie stosowanie odżywek dla sportowców. Jakie to sytuacje? W tym miejscu musimy przede wszystkim wskazać na młodzież, na nastolatków.

Dla młodych, nastoletnich sportowców – odżywki i suplementy

Chęć uzyskania większej masy mięśniowej to argument, który bez wątpienia trafia do osób młodych, do nastolatków. Oczywiście w ich przypadku nic nie stoi na przeszkodzie, aby zajęli swój wolny czas na siłowni, gdyż jak najbardziej jest to bezpieczne. Musimy jednak jasno zaznaczyć, że w przypadku nastolatków mówimy o organizmie dorastającym, nie w pełni ukształtowanym. Tutaj mówimy o nieustabilizowanej gospodarce hormonalnej, o buzujących hormonach, a tym samym musimy jasno podkreślić, że w takiej sytuacji stosowanie suplementów diety dla sportowców nie tylko może, ale będzie szkodliwe.

Stopień tej szkodliwości może być na tyle duży, że trudno będzie unormować gospodarkę hormonalną organizmu lub nawet będzie to niemożliwe. W odniesieniu do nastolatków, do młodzieży stosowanie odżywek dla sportowców jest bezwzględnie zabronione i dla tej grupy wiekowej niebezpieczne. Te osoby muszą skupić się na samym treningu oraz oczywiście na właściwej diecie. Ta ostatnia jest oczywiście niezbędnym elementem skutecznego treningu, o czym bezwzględnie należy pamiętać, o ile oczywiście zależy nam na osiągnięciu określonego rezultatu treningowego.

By: NaDiecie