Informacje i porady o dietach

Klasyfikacja i podział suplementów diety

Klasyfikacja i podział suplementów diety

Obecnie w celu wspomagania treningu sportowego można zastosować suplementy diety, zwane także jako środki wspomagające, które to podzielić można na kilka grup. Różnią się one od siebie cechami, składem i mają inne efekty, co sprawia, że warto zastanowić się jakie suplementy wybrać aby spełniły oczekiwania naszego organizmu, a także pomogły nam osiągnąć o wiele lepsze aniżeli dotychczas efekty w sporcie.

Jak dzielą się suplementy diety?

Suplementy diety, które są stosowane we wspomaganiu sportowego treningu to przede wszystkim środki, które podzielić można na dwie zasadnicze grupy:

  • Suplementy ogólne, które to mają wartość odżywczą oraz energetyczną
  • Suplementy kierunkowe, wspomagające procesy fizjologiczne w organizmie

Suplementy ogólne

Suplementy ogólne to grupa odżywek, które to w swoim składzie zawierają składniki pokarmowe o charakterze pokarmowym. Wyróżnić możemy:

Składniki te przygotowane są w formie energetyczno-odżywczych koktajli. Ich głównym celem jest wspomaganie organizmu przede wszystkim w czasie wytężonego wysiłku fizycznego. Jednakże ich zadaniem jest również regulowanie niedoborów pokarmowych, które mogą pojawić się w naszym organizmie.

Aby odżywki spełniały nasze oczekiwania a co najważniejsze wspomagały codzienne treningi muszą spełniać kilka kryteriów. Przede wszystkim muszą zawierać składniki pokarmowe najwyższej jakości a także muszą być one dostarczane w adekwatnych ilościach dla potrzeb naszego organizmu. Co więcej tego typu odżywki powinny być również pozbawione szkodliwych substancji.

Suplementy kierunkowe

Suplementy ukierunkowane to grupa środków, które można określić jako środki wspomagające. Nie mają one funkcji energetycznej, ani też odżywczej ale sprawiają, że nasz metabolizm o wiele lepiej i sprawniej pracuje. Dodatkowo biorą one czynny udział w procesie wytwarzania a także wykorzystania energii. Owe suplementy możemy określić jako specjalnie wyselekcjonowane mikroskładniki, które mają do spełnienia wiele różnorodnych i niezwykle istotnych dla naszego organizmu funkcji.

Główną ich rolą jest więc regulowanie i wspomaganie metabolizmu substancji pokarmowych. Dodatkowo mają one wspomagać przemiany anaboliczne oraz antykataboliczne. Istotne jest także to że aktywują pracę układu hormonalnego i całego systemu nerwowego. W wielu przypadkach działają również ochronnie. Sięgając po ten typ suplementów diety powinniśmy mieć na uwadze ich właściwe, a wręcz idealne dobranie, do potrzeb naszego organizmu, aby były jak najbardziej korzystne i pomocne.

By: NaDiecie