Informacje i porady o dietach

Bieganie czy trening siłowy na odchudzanie?

Bieganie czy trening siłowy na odchudzanie?

Tytułowe pytanie stawia sobie wiele osób, które próbują zrzucić zbędne kilogramy. Od razu spieszymy z odpowiedzią, która jest bardzo prosta: najlepiej działa i to, i to! Połącz w efektywny sposób bieganie z treningiem siłowym, dołóż do tego zbilansowaną dietę, i będziesz czuć się lepiej, żyć zdrowiej, a tkanka tłuszczowa będzie się spalać aż miło.

Ujemny bilans kaloryczny – co to?

Twoje ciało potrzebuje kalorii, które jest paliwem do działania dla wszystkim komórek organizmu. Dostarczasz je wraz z pożywieniem. Jeśli dzienne średnie zapotrzebowanie na kalorie wynosi w Twoim przypadku 2000 kcal, odchudzasz się wówczas, gdy przyjmujesz mniejszą ilość kalorii. Jest to duży skrót myślowy, gdyś odchudzanie zależy od większej ilości czynników niż tylko spożywane kalorie (chociażby od układu hormonalnego), ale nie wyjdziesz źle trzymając się tej zasady podczas odchudzania – spożywaj mniej kalorii, niż potrzebujesz. Jest to tak zwany ujemny bilans kaloryczny.

W celu zrzucenia 1 kilograma tłuszczu potrzebujesz spalić około 7000 kcal, czyli przy ujemnym bilansie kalorycznym wynoszącym 100 kcal (czyli spożywasz 1900 kcal przy zapotrzebowaniu 2000 kcal dziennie) do zrzucenia 1 kilograma potrzeba ponad 2 miesiące. Nie są to zbyt optymistycznie nastawiające prognozy, zwłaszcza, jeśli zależy Ci na czasie. Jak przyspieszyć spalanie kalorii? Ruszając się więcej, gdyż aktywność fizyczna zwiększa zapotrzebowanie kaloryczne ciała (potrzebujesz dziennie więcej „paliwa”).

Czy bieganie pomaga schudnąć?

Tak, jest to bardzo dobry i efektywny sposób na spalanie kalorii. Dzięki bieganiu zwiększasz zapotrzebowanie na kalorie swojego organizmu. Jeśli utrzymujesz stałą dietę (potrzebujesz 2000 kcal i dostarczasz 2000 kcal), wtedy każdy dodatkowy wysiłek fizyczny będzie przekładać się na chudnięcie.

Najlepiej zaczynać powoli, zwłaszcza, jeśli nie masz doświadczenia z bieganiem. Chodzenie, długie spacery, marszo-biegi (połączenie marszu z etapami biegu), aż w końcu bieganie jako takie. Nie atakuj od razu długich dystansów, gdyż będzie to bardzo trudne i szybko się zniechęcisz. Odchudzanie to proces, w którym bardzo istotne jest wyrobienie w sobie stałych nawyków. Bieganie powinno być jednym z nich. Zacznij na spokojnie, ale regularnie.

Co potrzeba, aby zacząć biegać?

Tak właściwie nie potrzebujesz nic. No, może odpowiednie buty. To jednak, że odzież treningowa nie jest wymagana, nie oznacza, że się nie przydaje. My ze swojej strony polecamy odzież na trening i do biegania z PerfektSPort.pl.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, aby skutecznie się odchudzać, wymagana jest regularność. Odpowiednia odzież pozwoli Ci lepiej trzymać się postanowień. Nie chodzi tylko o to, że jeśli wydasz większe pieniądze na buty i ciuchy, wtedy szkoda będzie, aby po prostu kurzyły się w szafie. Jest to jakiś bodziec motywujący, ale niezbyt wielki. Chodzi przede wszystkim o to, że odpowiednia, profesjonalna odzież pozwoli Ci biegać w praktycznie każdych warunkach atmosferycznych.

Jeśli budzisz się i słyszysz, że krople deszczu uderzają o szybę, wówczas najczęściej obracasz się na drugi bok i idziesz spać zamiast pójść pobiegać. Niestety, jeśli będziesz posiadać odpowiednią odzież do biegania, wówczas wymówka związana z opadami deszczu już nie będzie działać. Tak samo z wiatrem czy niskimi temperaturami. Dobrej jakości odzież pozwoli Ci efektywniej osiągnąć cel, czyli zrzucić wagę do wybranej przez Ciebie wielkości.

Trening siłowy – jak pomaga w spalaniu kalorii podczas biegania?

Trening na siłowni i spalanie kalorii podczas biegania są dość mocno związane. Podczas treningu siłowego ćwiczysz, pocisz się, spalasz kalorie. Nie jest to jednak jego główny cel. Głównym celem treningu na siłowni jest budowanie mięśni. Im zaś posiadasz więcej mięśni, tym więcej kalorii potrzebujesz, aby je potem utrzymać lub ich używać. W celu wyjaśnienia tego posłużymy się analogią do samochodu i jego silnika.

Weźmy pod uwagę dwa samochody. Jeden jest mały, ekologiczny, i posiada mały silnik (np. 1000 cm). Drugi to sportowa fura z bardzo mocnym silnikiem (np. 3500 cm). Oba samochody mają za cel przejechać taką samą trasę z podobną prędkością. Samochód mniejszy spali o wiele mniej paliwa, niż ten większy, ponieważ jego silnik jest mały i ekologiczny. Moc silnika w przypadku Twojego ciała to moc i ilość mięśni. Osoba bardziej umięśniona spali więcej kalorii wykonując tą samą pracę, niż osoba o mniejszej ilości mięśni. Biegasz taki sam dystans, ale spalasz więcej kalorii gdy masz mięśnie, niż gdy ich nie masz.

Ale, ale… Jesteś kobietą i nie chcesz nagle stać się umięśniona i wielka jak facet? Nie ma obawy, Twój układ hormonalny na to nie pozwoli. A nawet gdybyś chciała stać się wielka i umięśniona, wtedy czekałyby Cię lata pracy, codzienne treningi i wyrzeczenia… a zapewne i tak by się nie udało. Nie ma obawy, jeśli zaczniesz ćwiczyć siłowo, co najwyżej Twoje ciało nabierze odpowiednich krągłości, zaś efektem dodatkowym będzie szybsze spalanie kalorii, czyli szybsza redukcja niechcianej tkanki tłuszczowej.

By: NaDiecie