Informacje i porady o dietach

Biegaj i chudnij!

Biegaj i chudnij!

Szerzący się problem nadwagi dotyka wielu Polaków. Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z konsekwencji zdrowotnych i decyduje się na walkę z wagą. Jedną z najchętniej podejmowanych aktywności jest bieganie. Mimo że jest to najbardziej naturalna forma treningu, warto się do niej przygotować. Najlepiej od stóp do głów – od doboru obuwia zaczynając, na zbieraniu przydatnych wskazówek kończąc!

Bo chcieć to móc

Jeśli Twoja waga i kondycja znacznie utrudniają ci swobodny bieg, możesz równie dobrze skupić się na zdrowym odżywianiu i spacerowaniu nieco szybszym krokiem. Kiedy waga nieco spadnie marsz możesz zamienić na trucht, a z czasem na ciągły bieg. Tempo wbrew pozorom nie ma aż tak dużego znaczenia przy spalaniu kalorii. Najważniejsze jest wydłużanie czasu nieprzerywanego biegu, zgodnie z naszym rosnącym poziomem zaawansowania. Zmiana trybu życia nie jest prosta, ale z pewnością warta zachodu. Kilka regularnych treningów wystarczy, żeby złapać sportowego bakcyla. Później będzie z górki!

Bez diety ani rusz

Jako początkujący biegacze nie musimy drastycznie zmieniać swoich nawyków żywieniowych. Nasza dieta z pewnością jednak powinna być zdrowsza, bogata w witaminy i minerały. Na talerzach powinny znaleźć się produkty takie jak np. kasza, makaron pełnoziarnisty, ryż brązowy, ziemniaki, ryby, warzywa i owoce. Wysoka kaloryczność niektórych składników odgrywa tutaj pozytywną rolę – dodaje energii potrzebnej przy spalania tkanki tłuszczowej.

Świadomie, czyli zdrowo

Amatorzy biegania często żyją w błędnym przekonaniu, że im szybciej pobiegną w krótkim czasie, tym więcej kalorii wyeliminują. Nie dajmy się zwieźć. Początkujący nie potrafią biec długo i szybko, co często kończy się przejściem do marszu i zakłóceniem całego treningu. Godzina nawet bardzo wolnego biegu pozwala spalić więcej kalorii niż jazda na rowerze. Jeżdżąc, masz momenty, w których odpoczywasz jadąc z górki. Bieg wymaga ciągłego przemieszczania – na własnych nogach!

Wygodne buty to podstawa 

Przy wyborze butów do biegania warto zwrócić uwagę na typ podłoża, po którym najczęściej zamierzamy biegać, naszą wagę oraz technikę biegu. Do treningów na twardej powierzchni (asfalt, beton) należy wybrać buty o dużej amortyzacji i stabilizacji stopy. Do powierzchni nieutwardzonych (w lesie), czy nierównych (w górach) dobrze sięgnąć po buty z mocno wyprofilowaną podeszwą. Ciężar naszego ciała powinien decydować o wyborze poziomu amortyzacji – im waga wyższa, tym mocniejsza amortyzacja. Jeżeli chodzi o technikę, biegającym ze śródstopia poleca się buty o słabszej amortyzacji na końcu podeszwy, a biegającym z piety o mocniejszej. But powinien przede wszystkim dobrze trzymać stopę. Jeżeli przesuniemy ją maksymalnie do przodu, pięta powinna być w odpowiednim miejscu. Nie możemy pozwolić sobie na niewygodę – od komfortu treningu zależy nasza motywacja i bezpieczeństwo. Odpowiednie obuwie zamówisz przez internet w sklepie perfektsport.pl.

Bieg wyszczupla, działając równomiernie na wszystkie partie ciała. Dodatkowo ujędrnia pośladki i uda. Trzymając się diety i planu treningowego możemy diametralnie zmienić wygląd naszego ciała, a przecież jak to mówią – w zdrowym ciele, zdrowy duch!

By: NaDiecie