Informacje i porady o dietach

Jaka dieta po operacji woreczka żółciowego?

Jaka dieta po operacji woreczka żółciowego?

Bardzo często następstwami usunięcia woreczka żółciowego są stany zapalne dróg żółciowych, bądź też w stopniu nawet zaawansowanym kamica żółciowa. Ze względu na ryzyko tych  powikłań pacjent po cholecystektomii powinien stosować zasady specjalnej diety. Jeszcze w szpitalu pacjent zostaje żywiony w inny sposób, niż doustnie za pomocą bogatoenergetycznych produktów płynnych. Za nim do niej przejdziemy krótkie wyjaśnienie co robi pęcherzyk żółciowy.

Pęcherzyk żółciowy odpowiada za magazynowanie żółci, która jest wytwarzana w wątrobie i odpowiada za trawienie tłuszczów. Enzymy trawienne, oraz kwasy rozbijają cząstki tłuszczu, które potem trafiają jako źródło energii, czy budulec tkanki, bądź też materiał energetyczny magazynowany.

Zobacz również: Dieta po operacji wyrostka

Wskazania dietetyczne po operacji woreczka żółciowego

Ogólną zasadą jest stosowanie diety lekkostrawnej o jak najmniejszej zawartości tłuszczów. Należy również starać się unikać błonnika. Chory powinien jeść 5-6 razy na dobę, z czego ostatni posiłek przyjęty powinien być na 3 godziny przed snem.

Dodatkowo należy unikać potraw smażonych, oraz zastąpić je potrawami gotowanymi na parze, pieczonymi, duszonymi, czy grillowanymi bez tłuszczu. Należy unikać potraw ostrych, wzdymających, przez które dochodzi do opóźniania pracy jelit. Tutaj mówimy o czekoladach, kawie, tłuszczach, różnego rodzaju strączkach, czy przyprawach.

Dobrze jest wprowadzić dobre oleje oraz oliwy w małym stopniu takich jak olej lniany, czy stosowanie samego siemienia lnianego mielonego. Można próbować włączać do diety chudy i półtłusty nabiał. Na kiełbasy oraz przetworzone mięso jest zdecydowanie za wcześnie.

Oleje roślinne należy stosować po przygotowaniu posiłku, najlepiej na zimno.

Dla zasady należy napisać o wyeliminowaniu alkoholu.

Poza ogólnymi wyżej opisanymi regułami stosowania diety po usunięciu woreczka żółciowego dobrze jest wspomnień konkretnie co można a czego należy unikać. Zatem do grupy pożądanych produktów, które pomogą choremu przejść łatwiejszą rekonwalescencje są chude mięso najlepiej drobiowe oraz bogate w zdrowe tłuszcze Omega 3-6-9 ryby. Podduszone warzywa, w tym również ziemniaki, oraz pieczone owoce bez skórek. Należy dodać nabiał chudy, oraz kaszę mannę.

Eliminacja nie służących choremu produktów nie kończy się tylko na alkoholu. Wspomnieć należy o rezygnacji całkowitej z tłustego mięsa tj. karkówki, boczku, smalcu, salcesonu, przetworów mięsnych. Na chleb pełnoziarnisty, na zakwasie, czy żytni należy poczekać. Kasze również na tym etapie rekonwalescencji nie są dobrym pomysłem. Należy unikać przetworzonej żywności w tym wypieków cukierniczych, w której zawarte są ogromne ilości cukru. Nie wolno pić kaw, herbat, kakao, napojów gazowanych. Owoce tylko w formie prostej, bez skórek.

Zobacz również: Liście figowca stosowane w medycynie ludowej

Konsekwencje dietetyczne po usunięciu woreczka żółciowego

Proszę pamiętać, że stosowanie ograniczeń dietetycznych, które zostały opisane powyżej powinny być stosowane już przez całe życie. Może być tak, że organizm przyzwyczai się do pracy bez woreczka żółciowego i będzie sobie radził lepiej z przetworzeniem innej żywności, niż tylko tej opisanej zalecanej. Jednak muszą być zachowane pewne normy oraz ogólna struktura zalecanego żywienia. Na pewno dzięki niej chory szybko zregeneruje swój organizm, a co za tym idzie szybciej nabierze sił do satysfakcjonującego życia. Na dalszej drodze mogą się zdarzyć gorsze sytuacje czy potrzeby organizmu na większe zapotrzebowanie energetyczne czy na budowanie tkanki mięśniowej, jednak mimo wszystko nie należy jeść bez ograniczeń żywności z poza grup wskazanych, docelowych, słusznych przy zachowaniu diety lekkostrawnej z małą ilością błonnika.

Zasad tych aby jeść 5 posiłków dziennie, wraz z zaliczeniem ostatniego na 3 godziny przed snem najpóźniej należy się trzymać bez względu na okoliczności. Dzięki temu nie odczujemy braku woreczka żółciowego, oraz wytężonej pracy organizmu która pokrywa jego brak. Nasz organizm jest jak jedna wielka machina, którą należy odżywiać w odpowiedni sposób, aby cieszyć się siłą i witalnością każdego dnia. Brak woreczka żółciowego nie powoduje przy zachowaniu odpowiedniej diety żadnych dolegliwości.

Zobacz również: Lipodema, czyli obrzęk tłuszczowy

By: NaDiecie