Informacje i porady o dietach

Liście figowca stosowane w medycynie ludowej

figowiec

Dziś już niemal nikt nie stosuje liści figowych w celach leczniczych. Tymczasem mają one nieocenione właściwości lecznicze, które doceniane były już dawnej medycynie ludowej.

Czym jest figowiec?

Figowiec to drzewo które dorasta nawet do dziesięciu metrów wysokości. Można znaleźć go zarówno w uprawie, jak i w formie krzewiastej w stanie dzikim. Liście są okrągłe, dłoniaste. Figowiec należy do rodziny morwowatych. Charakterystyczne jest to, że liście, owoce i pędy są wypełnione mlecznym sokiem, który zawiera w swoim składzie około 10% kauczuku. Owoc, czyli to co najczęściej zjadamy zwany jest owocostanem rzekomym. Owoce są bardzo małe, twarde. Wyróżniamy dwa rodzaje fig: adriatyckie i smyrneńskie.

Skład owocostanów figowca

Owoce figowca mają w swoim składzie bardzo wielką ilość witamin, minerałów, które to pozytywnie wpływają w wielu przypadkach na stan naszego zdrowia i samopoczucia. Do najważniejszych należą:

  • 50 do 70% cukru inwertowanego
  • 2,9% soli mineralnych.
  • 40% kwasu linolowego
  • 48% kwasu linolenowego
  • 19,8% kwasu oleinowego
  • furanokumaryny (psoralen, bergapten).
  • kwas chinowy,
  • kwas ferulowy,
  • kwas kawowy
  • flawonoidy (głównie kwercetyna)
  • trójterpeny.
  • ficyna

Wyciąg wodny z figowca i świeży mleczny sok

Na uwagę zasługuje wyciąg wodny z figowca, który jest bardzo bogaty w białka aktywne. Tym samym w znacznym stopniu poprawia i przyśpiesza on proces trawienia. W dawnym polskim języku wyciąg ten zwany był po prostu fermentami. Dodawany był do mięs, ściętego białka, sernika.

Z kolei świeży sok mleczny, czy też maseczka przygotowana ze świeżych fig zmiękcza skórę, poprawia wygląd oraz wyrównuje wszelkie niedoskonałości.  Dodatkowo maseczki z figowca odżywiają naszą skórę i sprawiają że znika zrogowaciały naskórek oraz zaskórniki. W dawnej medycynie ludowej świeżym mlecznym sokiem z figowca stosuje się blizny, brodawki, a nawet zmiany rakowe. Sok ten stosowano także w przypadku ukąszeń ponieważ ma składniki inaktywujące dla jadów białkowych oraz wpływ przeciwzapalny.

Jest to także świetny środek jeżeli stosujemy go w celu peelingu. Obecnie także figi znajdują swoje zastosowanie w kosmetyce.

To nie jedyne właściwości soku z figowca. W przypadku spożywania go enzymy w nim zawarte doskonale nasilają trawienie białek w żołądku, leczą dyspepsję a także świetnie i skutecznie oczyszczają ze złogów jelita. Co więcej, figi warto stosować na zaparcia i pamiętać o ich właściwościach przeciwpasożytniczych.

Wodny wyciąg z liści figowca

Stosuje się nie tylko sok mleczny w medycynie naturalnej z owocostanów, ale także wodny wyciąg z liści, który działa hipoglikemicznie. Wyciągi z liści działają także przeciwbakteryjnie, przeciwskurczowo oraz przeciwgrzybiczo. Liście figowca zawierają kumaryny, polisacharydy, witaminę C, a także garbniki, które pozytywnie wpływają na stan naszego organizmu.

Warto wspomnieć, że odwar z owoców figowca ma tajże działanie wykrztuśne i doskonale sprawdza się przy kaszlu suchym, a także w ogólnym nieżycie górnych dróg oddechowych.

Jeżeli syrop figowy połączymy z senesem uzyskamy środek przeczyszczający.

Herbata z liści figowca

Herbata z liści figowca jest naprawdę prosta w przygotowaniu. Potrzebujemy do tego tylko dwa składniki: suszone liście figi oraz wodę.

Wlej wodę do garnka i poczekaj, aż zacznie się gotować. Następnie dodaj liście, zmniejsz ogień i gotuj przez kolejnych 5 minut. Napar trzeba odcedzić i ostudzić. I gotowe. Pij 2 filiżanki dziennie, 2 lub 3 razy w tygodniu. Napar raczej nie nadaje się do spożywania codziennego.

Herbata z liści figowca jest szczególnie polecana diabetykom. Z tego względu staraj się unikać jej słodzenia, dodawania cukry czy miodu.

By: Aneta R.