Naukowcy udowodnili, że choroba Alzheimera występuje najczęściej u osób mieszkających w Islandii. Przeprowadzili badania na muszkach owocówkach. Podczas analizy udało się ustalić, że mutacja jednego z genu TM2D3 ma związek z powstaniem choroby. Najczęściej występuje ona po 60 roku życia. Objawami są zakłócenie pamięci krótkotrwałej, agresja, splątanie, utrata pamięci długotrwałej.
Leczymy tylko objawy
Na dzień dzisiejszy leczymy tylko objawy tej skomplikowanej choroby Alzheimera. Nie bez wpływu na jej rozwój mają czynniki środowiskowe np. metale i niski poziom hormonów. Zarówno odpowiednia dieta jaki i ćwiczenia umysłowe i fizyczne spowalniają dysfunkcje poznawcze. U każdego z pacjentów przebiega choroba inaczej. Diagnozujemy ją za pomocą tych wspólnych objawów. Donepezil – Aricept, Yasnal – substancja biorąca udział w procesie komunikowania się neuronów. Memantyna – Axura – zmniejsza zbyt duże stężenia neuroprzekaźnika, jakim jest kwas glutaminowy. Równoczesne stosowanie tych leków poprawia zdolności umysłowe chorych. Przy stosowaniu jednego z tych leków nie są tak widoczne efekty.
Trzy okresy rozwoju choroby
Wyróżniamy trzy okresy rozwoju choroby: wczesny charakteryzuje się tym: zmiana osobowości, utrata pamięci krótkotrwałej, wahania nastrojów, kłopoty językowe. Kolejny etap to pośredni: całkowita utrata pamięci i zdolności odtwarzania nowych informacji. Pamięć długotrwała zostaje upośledzona ale nie zanika. Często chorzy są zagubieni np. nie mogą odnaleźć znanych im miejsc. Warto wspomnieć, że chory wymaga opieki i tolerancji otoczenia najbliższego. Mam jeszcze trzeci okres rozwoju zwany ciężkim: po 20 latach chory zapada w śpiączkę i umiera. Leki przyszłości na pewno pomogą wyeliminować destrukcyjne objawy tej choroby co więcej będą leczyć samą chorobę.