Dziś żyjemy intensywnie. Pracujemy od rana do wieczora. Tryb naszego życia jest nieregularny i to nie tylko pod względem snu, ale i spożywanych posiłków. Taki stan rzeczy nie wpływa dobrze na odpowiednie ,,zapasy” energii w naszym organizmie.
W szczególnej grupie znajdują się jednak sportowcy, a także osoby, które aktywnie spędzają wolny czas, gdzie treningi, wysiłek fizyczny jest dla nich sposobem na stres po wyczerpującym dniu pracy. Dlatego w tym przypadku postanowiliśmy zająć się tymi, którzy aktywności fizycznej poświęcają większość swojego dnia. Ta grupa bowiem potrzebuje jeszcze więcej energii, którą zapewnić może kreatyna. Wielu sprzecza się, czy powinna być ona stosowana przed, czy po treningu. Zanim jednak przejdziemy do porównania krótko o tym, czym kreatyna jest i jak działa w naszym organizmie.
Spis treści:
Co to jest?
Kreatyna przez fachowców określana jest jako związek chemiczny, który zawiera elementy strukturalne guniadyny, jak i kwasu octowego. Dla naszego organizmu jest składnikiem, który przede wszystkim dostarcza organizmowi energii. Dzięki temu sam trening staje się nie tylko dłuższy, ale i bardziej efektywny. Ponadto kreatyna powoduje wzrost masy mięśniowej. Zapobiega również kontuzjom i urazom, oraz znacznie przyspiesza ewentualne gojenie się ran.
Kreatyna – dla kogo?
Sportowcy, to najliczniejsze grono osób spożywających kreatynę. Przy czym w tej grupie najistotniejsi są Ci uprawiający sporty siłowe, jednak kreatyna jest ogromnie potrzebna w przypadku kolarstwa, biegów, czy kulturystyki. A skoro o kulturystyce mowa, jak wiemy dyscyplina na polega przede wszystkim na wzroście masy mięśniowej, ale i maksymalnej redukcji tkanki tłuszczowej. Dlatego też po kreatynę chętnie sięgają Ci chcący zgubić kilka zbędnych kilogramów. Bo tu warto podkreślić, że kreatyna cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród sportowców – profesjonalistów, ale i amatorów.
Kreatyna przed treningiem
Zadaniem kreatyny przed treningiem jest przede wszystkim co już wyżej zostało wspomniane dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości energii. A odbywa się to chociażby w ten sposób, że uwalniane są jej nie odczuwalne dla nas wcześniej ,,zapasy”. Tym samym trening staje się dłuższy, oraz co najważniejsze przynosi więcej korzyści.
Kreatyna po treningu
Bo przecież doskonale wiemy, że każdy wysiłek fizyczny wiąże się z określoną utratą energii. W przypadku treningu siłowego sytuacja jest podwójna, gdyż nagły wzrost energii sprawia, że jego spadek staje się jeszcze szybszy, a co za tym idzie bardziej odczuwalny dla organizmu. W związku z tym przyjmowanie kreatyny po treningu również ma swoje zalety. Dodatkowo podczas wysiłku fizycznego tracimy kilogramy, co nie zawsze wiąże się z przyrostem masy mięśniowej. W związku z tym kreatyna powoduje, że będziemy mieć jej znacznie więcej. Ponadto to właśnie po treningu zazwyczaj odczuwamy różnego rodzaju kontuzję, czy urazy, a tu jak wiemy kreatyna również może nam pomóc.
Zatem składnik ten jak się okazuje warto przyjmować zarówno przed, jak i po treningu. Przy czym zawsze należy pamiętać, by przyjmować go w określonych proporcjach.