Podczas odchudzania oraz uprawiania sportów skóra narażona jest na duży wysiłek. Szybkie chudnięcie bądź przyrost mięśni sprawia, iż skóra musi w krótkim czasie się rozciągnąć bądź ujędrnić. Podpowiadamy, jak zmotywować skórę do regeneracji, aby wysiłek włożony w dietę i trening nie poszedł na marne!
Spis treści:
Dieta w dbaniu o skórę
O tym, aby zadbać o skórę i wesprzeć ją w procesie odbudowy i regeneracji należy pamiętać już na samym początku diety i treningów. Zmiana nawyków żywieniowych powinna nie tylko mieć na uwadze poprawę tężyzny fizycznej, ale także potrzeby naszej skóry. Posiłki sportowca powinny być bogate w minerały i witaminy A, E, C, B6 i B12. Znajdziemy je w zielonych, pomarańczowych warzywach i owocach oraz pełnoziarnistym pieczywie, a także mleku. Dieta musi być zrównoważona tak, aby dostarczać naszemu całemu organizmowi substancji potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Bez wspomnianych wyżej witamin skóra nie będzie wystarczająco wytrzymała i elastyczna, aby wytrzymać obciążenie podczas ćwiczeń, a wtedy mogą pojawić się nieestetyczne rozstępy. Należy też pamiętać o nawilżaniu organizmu od wewnątrz i od zewnątrz – wszelkie olejki i balsamy wzmocnią skórę, usprawnią proces odbudowy komórek, a sam masaż podczas aplikacji maści sprawi, iż skóra będzie coraz jędrniejsza.
Mezoterapia wzmacnia skórę
Osoby rozpoczynające przygodę ze sportem i dietą odczuwają, że nie tylko ich mięśnie i stawy potrzebują rewitalizacji, ale także skóra. Treningi, które mają na celu przywrócenie jędrności, bądź rozrost masy mięśniowej sprawiają, że skóra zostaje poddana rozciąganiu i obkurczaniu. Jest to diametralna zmiana budowy oraz wytrzymałości włókien budujących naszą skórę. Aby wzmocnić te włókna warto skorzystać z zabiegów mezoterapii igłowej i mikroigłowej. Magdalena Jaglarz, z wykształcenia chemik, z zamiłowania kosmetyczka z wieloletnim doświadczeniem, która dzieli się wiedzą na blogu kosmetycznym magdalenajaglarz.pl szczególnie poleca dwa typy takich zabiegów: Aby skóra mogła prawidłowo się odbudować i na powrót stać się jędrna i nawilżona, musimy pomóc jej na płaszczyźnie skóry właściwej. Mezoterapia wykonana za pomocą kwasu hialuronowego nieusieciowanego przynosi bardzo dobre efekty. Odżywia, wspomaga regenerację oraz mobilizuje skórę do produkcji kolagenu i elastyny. Trzecim typem mezoterapii jest wykonanie tego zabiegu z wykorzystaniem kwasu hialuronowego i witaminy C.
Wzmacniające kwasy kosmetyczne
Kolejnym zabiegiem wykonywanym w gabinecie kosmetycznym, który wzmacnia skórę i wspomaga procesy regeneracyjne jest peeling chemiczny kwasami. Na rynku dostępnych jest wiele różnych typów kwasów, jednak Pani Magdalena Jaglarz wymienia trzy, które najlepiej sprawdzają się w odbudowie skóry: W przypadku klientów, którzy borykają się ze zniszczoną cerą, osłabionymi włóknami oraz brakiem jędrności, szczególnie zalecam wykorzystywanie kwasu laktobionowego, fitowego oraz askorbinowego. Można stosować je przez cały rok w celu rewitalizacji, nawilżenia oraz usunięcia przebarwień. Kwasy wzmacniają tkanki skóry, mobilizując ją do regeneracji, poprawiają napięcie i jędrność, dzięki czemu skóra wygląda zdrowiej. Przy wykonywaniu peelingów chemicznych – w zależności od kondycji skóry – można mieszać kilka rodzajów kwasów tak, aby spotęgować ich działanie i dostarczyć skórze to, czego najbardziej potrzebuje.
Dbanie o skórę w domu
W pielęgnacji należy także pamiętać o codziennej pielęgnacji w domowym zaciszu. Zmiana małych codziennych nawyków może przynieść duże efekty – aplikowanie balsamu powinno odbywać się za pomocą kolistych ruchów oraz masażu w kierunku dosercowym, który pobudzi krążenie. Warto także przełamać się i brać prysznic naprzemiennie ciepłą i zimną wodą. Około 1 – 2 razy w tygodniu warto przeprowadzić peeling, który usunie martwy naskórek i pobudzi nasze ciało do regeneracji. Peelingi wykonywane w domu mają dużo słabsze działanie niż te, które wykonujemy w gabinecie kosmetycznym na bazie kwasów, jednak w codziennej pielęgnacji są dobrym odpowiednikiem, który pozwoli nam oczyścić skórę i natychmiast przywrócić jej gładkość.