Są sprawy, o których kobieta powinna powiedzieć własnemu ginekologowi zawsze o bezwzględnie. Lekarz musi być zawsze poinformowany o tym, jaki tryb życia kobieta prowadzi, bo często jest to związane z jej stanem zdrowia. Na przykład liczba partnerów seksualnych jest ważna dla stanu zdrowia kobiety. Kobieta bardzo aktywna seksualnie, mająca wielu partnerów na pewno jest narażona na różnorodne schorzenia przenoszone drogą płciową. Nawet jeśli jednokrotnie kobieta miała seks bez zabezpieczenia, to powinna o tym powiedzieć własnemu lekarzowi. Może to wiązać się z ryzykiem i koniecznością przeprowadzenia wielu badań i wykluczenia poważnych chorób takich, jak choroby przenoszone drogą płciową czy też zarażenie wirusem HIV.
Spis treści:
Wizyta u lekarza ginekologa
Brak orgazmu, suchość pochwy i niechęć do seksu mogą świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. Suchość pochwy przeważnie występuje u pań przed menopauzą, w ich przypadku nie jest to zjawisko niepokojące, lecz naturalna kolej rzeczy. Podobnie jak okazjonalne krwawienie po stosunku seksualnym, które świadczy o seksualnych dolegliwościach, chorobach lub nawet początkowej fazie nowotworu łagodnego czy złośliwego.
Nie jesteś w ciąży, a widzisz zmiany w comiesięcznym krwawieniu? Jest skąpe lub bardziej obfite? Koniecznie umów się na wizytę u lekarza ginekologa, który zrobi USG ginekologiczne i sprawdzi, co dzieje się z Twoim zdrowiem i odpowiednio zareaguje. Nie zwlekaj, nie czekaj, lecz poproś lekarza o pomoc, może okazać się, że właśnie rozpoczęła się premenopauza lub pojawił się stan zapalny. Bolesność podczas stosunku seksualnego również zasługuje na zbadanie – lekarz powinien o niej wiedzieć natychmiast, nie wolno ukrywać tego – pozornie błahego problemu – przed specjalistą. Jeśli kobieta padła ofiarą gwałtu lub napastowania seksualnego, powinna poinformować lekarza. Otrzyma od niego pomoc medyczną, a jeśli trzeba wskazana zostanie również pomoc psychologiczna. Lekarz poradzi pacjentce jak postępować podczas planowania ciąży, samej ciąży oraz czasu po rozwiązaniu i urodzeniu dziecka.
Nie obawiaj się premenopauzy
Kobieta po ukończeniu czterdziestego roku życia powinna być gotowa na premenopauzę – lekarz rozwieje jej obawy, zaleci leki oraz sprawi, że kobieta będzie lepiej przygotowana do premenopauzy oraz menopauzy. Ginekolog jest ważnym specjalistą i każda kobieta powinna mieć zaufanego lekarza, który nie tylko zdiagnozuje i wyleczy, ale poradzi, znajdzie dobrą metodę antykoncepcji i zapobiegnie różnorodnym problemom zdrowotnym. Wizyt u ginekologa nie należy unikać oraz obawiać się ich. Na pewno będą one ważnym wsparciem dla zdrowia każdej kobiety.
Ginekologa należy odwiedzać przynajmniej raz w roku, lepiej co pół roku oraz zawsze wtedy, gdy z organizmem dzieje się coś niepokojącego. Kobieta powinna być gotowa na współpracę z ginekologiem – najlepiej mieć tego samego lekarza przez co najmniej kilkanaście lat. Badanie ginekologiczne jest intymne i lepiej oddać siebie w ręce tego samego lekarza-specjalisty. Ginekolog jest najlepszym przyjacielem kobiety i wsparciem w problemach związanych z intymnymi sprawami.