Informacje i porady o dietach

Czym jest stres?

stres

Słowa tego używamy obecnie bardzo często i de facto stało się ono bardzo powszechnym. Mówiąc o stresie, zasadniczo mamy na myśli zjawisko o wydźwięku negatywnym. Faktycznie tak jest, aczkolwiek w pewnych sytuacjach stres może nam pomóc, może nas zmobilizować do działania. Jednakże na pewno nie można wyciągnąć żadnego pozytywnego efektu mówiąc o stresie występującym w sposób ciągły, utrzymującym się wiele dni, tygodni, a nawet miesięcy. Mimo tego, że słowa stres używamy bardzo często, że znajduje się ono w naszym potocznym słowniku, to jednak czy wiemy tak naprawdę czym jest ów stres i jak go można zdefiniować?

Wewnętrzne napięcie

Mówiąc stres, mamy na myśli pewnego rodzaju wewnętrzne napięcie, które może nas mobilizować, ale które równie dobrze może nas paraliżować, może wywoływać bardzo irracjonalne zachowania, może być również powodem rozwoju bardzo groźnych chorób fizycznych i psychicznych. Stres jest zjawiskiem, które współcześnie towarzyszy nam na każdym kroku, które jest z nami w pracy, szkole, a bardzo często również w domu, który de facto powinien być azylem i miejscem odpoczynku dla naszej skołatanej psychiki. Stres jest zjawiskiem, które należy ograniczać, z którym należy walczyć, które możemy do siebie dopuścić, ale tylko w pewnym ograniczonym, bardzo ograniczonym zakresie. W przeciwnym razie może on przejąć kontrolę nad naszym myśleniem, nad naszym działaniem.

Negatywne zjawisko

Mimo tego zatem, że w pewnych przypadkach stres może nas mobilizować do pewnych pozytywnych działań, to jednak musimy go zdecydowanie uznać za zjawisko bardzo negatywne, o bardzo negatywnym wydźwięku i tym samym musimy powiedzieć, że stresu, żen sytuacji stresowych należy w swojej codzienności zdecydowanie unikać, a wówczas będziemy mogli mówić o znacznie lepszym zdrowiu, będziemy mogli mówić o znacznie większych zasobach posiadanej energii, o znacznie lepszym, bardziej efektywnym myśleniu, o znacznie lepszym nastroju i znacznie lepszym ogólnym samopoczuciu, co przecież jest dla nas jedną z tych najbardziej istotnych kwestii.

By: Bartek M.