Informacje i porady o dietach

Ortezy na rękę

ortezy na rękę

Chociaż zazwyczaj słowo „orteza”, albo „stabilizator stawu” kojarzy nam się z aparatem ortopedycznym zakładanym na kończynę dolną, ewentualnie z usztywniającym kark kołnierzem, to używane są one również w przypadku urazów kończyn górnych. W tym krótkim tekście postaram się pobieżnie opisać najczęściej występujące aparaty stabilizujące stawy ręki.

Jeżeli konieczne jest ustabilizowanie ramienia w pozycji anatomicznej, niezastąpiona okaże się orteza stawu barkowego. Bardzo często używana jest przy przeciążeniach ścięgien, czy więzadeł kostnych. Nierzadko bywa też stosowana profilaktycznie przez ludzi, którzy są szczególnie narażeni na urazy barku w pracy, czy uprawianym sporcie. Jeśli się do nich zaliczasz, to wiedz, że warto kupić ortezę tego typu.

Kolejnym stabilizatorem jest rodzaj usztywniający staw łokciowy wraz z przedramieniem. Dzięki niemu możliwe jest regulowanie kąta uginania i prostowania ręki. Możliwa jest też całkowita blokada wyprostowanej kończyny. Jeśli cierpisz na przypadłości takie, jak łokieć tenisisty, orteza łokcia może okazać się niezwykle pomocna. Warto kupić ortezę również, jeśli chcesz ochronić swoją górną kończynę przed ewentualnymi urazami.

Ostatnim stabilizatorem zakładanym na rękę i zapewne najmniejszym jest orteza dłoni i nadgarstka. Pozwala wzmocnić słabe, kontuzjowane palce. Przydatna jest również dla osób z zespołem cieśni nadgarstków.

Napiszę jeszcze kilka słów o ogólnej funkcji stabilizatorów i powodach, dla których warto kupić ortezę. Podstawowym jej zadaniem jest ustabilizowanie stawów i poszczególnych grup mięśniowych. Pozwala to na unieruchomienie danej części ciała, zdjęcie zeń obciążenia i poprawa niekorzystnej pozycji ciała.

By: NaDiecie