Informacje i porady o dietach

Orteza kończyn dolnych

ortezy kończyn dolnych

Wypadki, kontuzje, wszelkiego rodzaju złamania, zwichnięcia, czy innego typu urazy. Wiążą się z tym, że najczęściej czeka nas gips. Bo to co charakteryzuje tego typu urazy, to potrzeba możliwie jak największego unieruchomienia uszkodzonej kończyny. Jak dobrze wiemy gips zazwyczaj zakładany jest na okres około trzech – czterech tygodni. Są jednak urazy w przypadku których gips nie wystarcza, lub po prostu lepsze będzie zastosowanie ortezy. Dlatego poniżej postanowiliśmy opowiedzieć nie tylko czym są, ale i ich szerokie zastosowanie.

Kiedy zastosować ortezę?

Jak już wyżej zostało wspomniane orteza pełni role nie jako stabilizatora uszkodzonych mięśni i kończyn, chroniąc je tym samym przed możliwymi otarciami. Ortezy jak łatwo się domyśleć stosowane są w przypadku wielu urazów sportowców nabytych zarówno podczas zawodów, jak i treningów. Wtedy, to zakładana orteza powoduje, że kończyna szybciej regeneruje się. Prócz szerokiego stosowania wśród sportowców orteza kończyn dolnych ma również szereg innych zastosowań, gdzie przypadki w których często występuje konieczność jej zakładania to: mózgowe porażenie dziecięce, przepuklina oponowo-Rdzeniowa, stabilizacja uszkodzeń ortopedycznych, wady stawu kolanowego, a także stawów rzekomych, choroby Heinego Medina, skrótów kończyn, czy też przy dużych przykurczach i przeprostach w stawie kolanowym. Kolejnym ważnym punktem jest zabezpieczenie poprzez ortezę kończyn dolnych po zabiegu.

Rodzaje ortez kończyn dolnych

To warto podkreślić – dziś ortezy tworzone są w taki sposób, że nie tylko chronią one kontuzjowane mięśnie przed szkodliwymi otarciami, ale i stworzone są w taki sposób, że przepuszczają one powietrze do skóry. Oprowadzają one również wilgoć. Ortezy kończyn dolnych klasyfikuje się pod wieloma względami. Wyróżnia się między innymi: sztywne, półsztywne, oraz elastyczne. Ponadto klasyfikowane są także jako: stabilizujące, unieruchamiające, odciążające, czy korekcyjne. To jednak, które są zakładane poszczególnym pacjentom zależy od rodzaju problemów, oraz z jakich materiałów są wykonane.

Jak zrobione są ortezy kończyn dolnych?

Kończyny zazwyczaj dzielone są na trzy odcinki. Pierwszy obejmuje nasze uda staw kolanowy i podkolanowy. Kolejny obejmuje nasze łydki. Trzeci odcinek z kolei tyczy się bezpośrednio naszych stóp. Polecamy http://re-habilitacja.pl/.

Śmiało można by powiedzieć, że najtrudniej wykonać orteze dla pacjentów z grupy pierwszej. Na szczęście aktualnie wykonane są z takich materiałów, że nie mamy większych problemów z poruszaniem się, a przy tym uszkodzona część jest unieruchomiona. Dlatego to na co zwraca się uwagę przy produkcji tego typu ortez, to przede wszystkim możliwość zgięcia nogi, w tym przypadku jednak nie więcej, niż pod kątem 15 stopni. Ponadto ważna jest również przepuszczalność powietrza do skóry.

Jeśli chodzi o odcinek obejmujący nasze łydki, to tu najlepsza wydaje się być orteza stabilizująca, a zatem taka, która unieruchamia uszkodzone miejsce w możliwie jak najlepszy sposób.

Jeśli chodzi o stopy i śródstopie, tu ortezy dodatkowo pełnią rolę niejako butów ortopedycznych. Są więc wykonane z materiałów, które dostarczają skórze tlen, jednocześnie zachowując ciepło kończyny. W wielu przypadkach do produkcji używa się sprężyn, lub spirali.

By: NaDiecie