Informacje i porady o dietach

Nieprzewidziane wypadki drogowe – poradnik

Każdego roku coraz bardziej zwiększa się liczba uczestników ruchu drogowego. Samochodów jest coraz więcej, a co za tym idzie, także coraz częściej dochodzi do nieszczęśliwych wypadków drogowych. Zazwyczaj są one skutkiem braku wyobraźni kierowców oraz zbyt dużego zaufania do własnych umiejętności prowadzenia auta. Są to wydarzenia losowe, których nie da się przewidzieć. Możemy jednak starać się ich unikać.

nieprzewidziane wypadki drogowe

Istnieją okresy w których istnieje o wiele większa szansa na wypadek, niż zwykle. Są to zazwyczaj dni poprzedzające oraz następujące po świętach, długich weekendach oraz w czasie okresu urlopowego. Należy być wówczas szczególnie ostrożnym, gdy prowadzimy pojazd. Należy uważać nie tylko na to, aby samemu nie spowodować nieszczęśliwego wypadku, lecz również na innych uczestników ruchu, których powinniśmy darzyć jedynie ograniczonym zaufaniem.

Ważne jest, aby szykując się do dalszego wyjazdu wakacyjnego zaopatrzyć się w odpowiednie ubezpieczenie. Należy również uważnie przeczytać wszystkie warunki, jakie opisane są w polisie. W razie nieoczekiwanego wypadku zawsze powinniśmy postępować zgodnie z wyznaczonymi przez ubezpieczyciela schematami. Nie tylko ułatwi to dochodzenie odszkodowania. W niektórych przypadkach, zupełnie nieświadomie, możemy sami pozbawić się możliwości wypłaty pieniędzy. Dzieje się tak wówczas, gdy naruszymy opisane w polisie procedury. Stąd właśnie ich znajomość jest tak ważna.

Martwmy się jednak w pierwszej kolejności o zdrowie nasze i innych osób, które uczestniczyły w wypadku. Ubezpieczenie powinno zaprzątać nam głowę dopiero w drugiej kolejności. Niezmiernie istotne jest, aby miejsce wypadku zabezpieczyć i oznakować. W przeciwnym razie może dojść do kolejnych kolizji, być może jeszcze niebezpieczniejszych. Jeśli nasz samochód jest na chodzie, wówczas powinniśmy zjechać nim na pobocze, aby nie powodować dalszego zagrożenia. W razie konieczności udzielamy pierwszej pomocy uczestnikom wypadku.

Jeżeli bierzemy udział jedynie w kolizji (czyli w wypadku samochodowym, w którym nie było ofiar w ludziach), nie zawsze konieczne jest wzywanie policji. Wiele zależy tutaj od sprawcy wypadku. Jeśli przyzna się on do winy i potwierdzi to na piśmie, dodatkowo okaże dowód osobisty, prawo jazdy i obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu, wówczas nie musimy wzywać na miejsce zdarzenia policji. Ważne jest jednak, aby w spisanym oświadczeniu był możliwie jak najdokładniej opisany cały wypadek. Będzie ono później podstawą do roszczeń ubezpieczonego. W przypadku, gdy byłoby wypełnione niekompletnie lub błędnie, istnieje możliwość zakwestionowania okoliczności zdarzenia.

auto w zimieNieszczęśliwe wypadki drogowe, jak mówi stare przysłowie, „chodzą po ludziach”. Nie da się ich przewidzieć. Można się jednak do nich przygotować. Ubezpieczenie, znajomość własnej polisy, wiedza na temat metod postępowania oraz udzielania pierwszej pomocy – wszystko to składa się na całościową wiedzę, która pozwoli nam zachować zimną krew w razie wypadku. Pozwoli nam to złagodzić przyszłe konsekwencje danej kolizji.


By: NaDiecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *