Informacje i porady o dietach

Leczenie depresji

leczenie depresji

Depresja jest uznana przez najnowsze kwalifikacje jako choroba cywilizacyjna. Nie jest to temat medialny, dlatego i nie jest on często poruszany. Niemniej problem jest powszechny i powinno się o nim mówić, ze względu na poważne skutki jakie ze sobą niesie. Depresja to zaburzenie psychiczne, które nie powinno być pozostawione same sobie. Kontakt ze specjalistą i rozpoczęcie specjalistycznego leczenie jest niezbędne w przywróceniu jednostki na łono prawidłowo funkcjonującego społeczeństwa.

Diagnoza i leczenie

Depresja jest trudna do zdiagnozowania i wymaga przede wszystkim obszernego wywiadu. Problem z tą chorobą jest tym poważniejszy, że sam zainteresowany nie zawsze ma siły i ochotę do zwrócenia się o pomoc. Objawy są bardzo często bagatelizowane i zrzucane na barki przemęczenia i prowadzenia intensywnego stylu życia. Bardzo ważna jest również reakcja otoczenia. Zwracanie uwagi na ludzi, którzy nas na co dzień otaczają pomaga w zauważeniu problemów, z którymi się borykają i z którymi prawdopodobnie sami sobie nie poradzą. Objawami, które powinny nas zaniepokoić jest zmęczenie i uczucie ciągłego smutku. Często zdarza się tak, iż jest to zupełnie nieuzasadnione. Charakterystyczne dla depresji jest to, iż objawy związane z apatią i ciągłym uczuciem bezradności pojawiają się od dłuższego czasu.

Zwykły atak chandry jesiennej nie będzie depresją. Warto pamiętać, że powtarzanie osobie chorej, żeby „coś ze sobą zrobiła” nie prowadzi do niczego dobrego. Nie można jej  też uszczęśliwiać na siłę, co zwykle starają się zrobić osoby z najbliższego otoczenia.

By: Aneta R.