Informacje i porady o dietach

Internet w Chinach – jak to działa?

Internet w Chinach – jak to działa?

Wydaje się, że Internet na całym świecie cechuje się takimi zasadami. Jednakże mało, kto z nas zastanawia się, jakie zasady panują w chińskim Internecie. Okazuje się, że sieć WWW w Chinach działa zupełnie inaczej aniżeli nasza polska. Oczywiście tradycyjne oraz mobilne WI-FI doskonale działają, jednakże jest coś, co je odróżnia. Cechą charakterystyczną chińskiego Internetu jest ogromna ilość ograniczeń.

Internet symbolem globalizacji?

Mogłoby się wydawać, że Internet na całym świecie jest symbolem globalizacji. Jest to jednak pogląd mylny, ponieważ w Chinach Internet różni się od tego, który znamy. Internet w Państwie Środka liczy sobie około 720 mln użytkowników. Stanowi to około 60 % całej populacji kraju. Tym samym chiński rynek internetowy jest ogromnym biznesem, a dodatkowo najszybszym źródłem przekazu. Niestety nie zawsze dane są tutaj prawdziwe, a co więcej są one ściśle kontrolowane przez władzę. To władza decyduje, które informacje docierają do społeczeństwa.

Wyjeżdżasz do Chin? Pomyśl o blokadzie

Jeżeli masz zamiar udać się w podróż do Chin musisz mieć na uwadze, że przez swoje własne wi-fi, czy też Internet mobilny nie skorzystasz z usług w sieci. Na tym terenie mamy blokadę zewnętrznych serwisów informacyjnych, między innymi CNN czy też BBC. Oczywiście nie masz również, co liczyć na dostęp do mediów społecznościowych, między innymi Facebooka. Istnieje zapora sieciowa, która skutecznie blokuje te informacje. Blokadą objęte są również Google, dlatego nasza najczęstsza wyszukiwarka po prostu nie działa.

„Duże matki” w sieci

Każdy dostawca Internetu, który prosperuje na terenie Państwa Środka ma obowiązek zatrudnienia dodatkowego pracownika. Owi cenzorzy zwani są w Chinach „Dużymi Matkami”, a ich zadaniem jest moderowanie i usuwanie wszelkich treści, zwłaszcza tych o charakterze politycznym. Cenzorzy mają również obowiązek tworzyć listę niewygodnych słów i fraz, które to wciąż są aktualizowane.

Cenzura wyszukiwarek

Jeżeli w Chinach chcesz wyszukać jakieś interesujące Cię hasło, warto zadbać o zabranie ze sobą własnego Internetu, na przykład w postaci roamingu lub przez pośrednictwo serwisu xoxowifi.com. Wyszukiwarki w sieci chińskiej są również cenzurowane. Słowa zakazane obejmują między innymi hasła:

  • Demokracja
  • Antykomunizm
  • Komunistyczni zbrodniarze
  • Buddyzm
  • Wolność słowa

Chiński sposób na blokadę

Korzystając z Internetu na terenie Chin możesz nie tylko wykorzystać własny roaming, ale również potrzeba wiedzieć, że blokadę niekiedy da się ominąć, wykorzystując VPN. Dzięki temu Chińczycy i turyści dostają otwartą drogę do prawdziwego Internetu. Wystarczy pobrać oprogramowanie, a już mamy możliwość ominięcia cenzury.

By: NaDiecie