Informacje i porady o dietach

Dieta dla zdrowego snu

Problemy z zasypianiem ma aktualnie coraz więcej osób. Nie bez kozery mówi się, że noc jest odzwierciedleniem dnia. W tym przypadku chodzi jednak o nasz sposób odżywiania się. Aktualnie bowiem jemy nieregularnie, a co gorsza – niezdrowo. Ilość diet pojawiających się w ostatnim czasie może powodować, że trudno wybrać nam te najlepszą. Warto przede wszystkim jednak wprowadzić do jadłospisu kilka prostych nawyków.

Białko i węglowodany

To składniki, których nie powinno zabraknąć w naszym menu. Białko jak wiemy jest podstawowym budulcem naszych mięśni i kości. Najwięcej ilości białka znajdziesz w takich produktach jak: sery, jajka, mleko, jogurt naturalny, czy gotowane (najlepiej drobiowe) mięso. Węglowodany znajdziesz natomiast w warzywach i owocach.

Błonnik na kolacje

Bardzo ważna w przypadku dobrej jakości snu jest odpowiednia kolacja. Ważne, by nie jeść jej później, niż 2 godziny przed snem. Choć białko jest ważnym składnikiem w menu to w czasie kolacji lepiej z nim nie przesadzać. W zamian spożywaj jak największą ilość błonnika, który znajdziesz w takich produktach jak: kasze, ciemne, pełnoziarniste pieczywo, czy płatki owsiane.

Jedz lekkostrawnie

W związku z tym zamiast smażyć, gotuj – najlepiej na parze. A jeśli już smażysz to nie na maśle, tylko na oleju. Do sałatek zamiast majonezu dodaj łyżkę oliwy – potrawa nie straci na smaku, a okaże się znacznie zdrowsza. Zup staraj się nie zabielać śmietaną.

Czego unikać?

Przede wszystkim dań typu fast food, a także słodko – słonych przekąsek, czy kolorowych, gazowanych napojów.

W przypadku każdej diety istotne jest nie tylko to co jesz, ale to co pijesz. W związku z tym staraj się nie nadużywać kawy, której pijemy nawet do kilku dziennie – nic bowiem tak nie pobudza jak kofeina. Podobne działanie ma teina zawarta w czarnej herbacie. Warto więc herbatę czarną zamienić na zieloną. Unikać należy również alkoholu, a zwłaszcza piwa, które jest wysokokaloryczne.

Sposoby na wysoką jakość snu  

Dobra jakość snu to taka dzięki której rano obudzimy się wypoczęci i gotowi do działania. Przy diecie ważny jest też komfortowy wypoczynek. Często tradycyjne poduszki nie są wystarczające. Warto więc sięgnąć po poduszki ortopedyczne do spania. Mają szereg zalet. Więcej na ich temat można przeczytać tutaj.

By: Anna D.